mobile

Stolica oczami mieszkańców – wyniki Barometru Warszawskiego

Warszawiacy lubią mieszkać w stolicy – doceniają w niej czystość, edukację, zieleń, jakość obsługi w urzędach, bogatą ofertą kulturalną i sportowo-rekreacyjną. Chętnie korzystają z komunikacji miejskiej oraz czują się bezpiecznie w swoim mieście. Potwierdzają to wyniki kolejnego badania Barometru Warszawskiego.

Informacja prasowa
TAGI
Stolica oczami mieszkańców – wyniki Barometru Warszawskiego

Warszawiacy cenią sobie komfort i jakość życia w stolicy. Mają pozytywne odczucia, gdy myślą o funkcjonowaniu miasta, a świadczą o tym m.in. najnowsze wyniki badania Barometru Warszawskiego. Blisko 90 procent respondentów mając możliwość wyboru miejsca zamieszkania, wybrałaby Warszawę - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy i dodaje Dziękuję za zaufanie w program dalszego rozwoju miasta. Potrzeby mieszkańców oraz sprawne zarządzanie stolicą są dla mnie priorytetem.

 

Głównym celem Barometru Warszawskiego jest monitorowanie opinii mieszkańców o najważniejszych obszarach życia w stolicy. Dzięki wynikom wiemy, jak warszawiacy postrzegają pracę samorządu oraz czy są zadowoleni z oferowanych usług.

 

Większość warszawiaków, bo aż 94% ma pozytywne odczucia myśląc o swoim mieście. Dobrze ocenione zostały także pierwsze miesiące działania Rafała Trzaskowskiego na stanowisku prezydenta stolicy – mieszkańcy uważają, że jest „dobrym gospodarzem” i sprawnie zarządza stolicą (69% pozytywnych ocen). Zapytani w badaniu potwierdzili, że władze miasta realizują potrzeby mieszkańców (78%), uwzględniają opinie i pomysły warszawiaków (rekordowo zgadza się z tym zdaniem 77% respondentów) oraz dotrzymują przyjętych przez siebie zobowiązań (71%).

 

Mieszkańcy uważają, że w Warszawie jest bezpiecznie. Taki pogląd wyraża 92% osób (tyle samo, 92% warszawiaków czuje się bezpiecznie spacerując w swojej okolicy nawet po zmroku). Dorośli, dzieci, młodzież a także seniorzy mogą spokojnie poruszać się po ulicach i korzystać z życia. Brak poczucia zagrożenia Warszawie pozostaje na wysokim poziomie od wielu lat.

 

Komunikacja miejska jest wizytówką stolicy. To najchętniej wybierany przez warszawiaków środek transportu. Autobusy, pociągi, metro i tramwaje przewożą ponad miliard pasażerów rocznie. Nie jest zaskoczeniem ocena tego obszaru - komunikacji miejskiej pozytywne oceny rekordowo wystawiło 93% ankietowanych. Najnowszy Barometr Warszawski potwierdza obserwacje, że coraz więcej osób codziennie lub prawie codziennie korzysta z transportu publicznego. Warszawiacy doceniają m.in. zasięg, częstotliwość kursowania, czas jazdy, dogodne rozmieszczenie przystanków, jak również nowy tabor dostosowany do osób o ograniczonej mobilności.

 

Warszawa jest również miastem przyjaznym dla rowerzystów – uważa tak 91% badanych. Sieć rowerowa w stolicy liczy blisko 600 km. Trasy rowerowe łączone są w spójną sieć, a popularność roweru, jako środka transportu stale rośnie. Na wysokim poziomie jest też ocena stanu dróg w mieście (83%). Wśród najbardziej oczekiwanych inwestycji komunikacyjnych znalazła się rozbudowa metra. Właśnie dlatego rozwijamy II linię podziemnej kolei o nowe stacje: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka.

 

Warszawiacy zauważają jeszcze lepszą dbałość o zieleń. W badaniu pozytywną ocenę przyznało aż 93% respondentów. Przy stołecznych ulicach można zauważyć w każdej dzielnicy dodatkowe drzewa, rabaty i trawniki. Ogrodnicy w trosce o naturę zmniejszyli częstotliwość koszenia traw oraz stworzyli kolejne łąki kwietne.

 

Fani aktywnego wypoczynku mogą korzystać z bogatej oferty sportowo-rekreacyjnej, a 94% badanych ocenia ją za dobrą. Podobnie pozytywne wyniki otrzymała oferta kulturalna stolicy (96% pozytywnych odpowiedzi), w niej każdy znajdzie coś dla siebie. Mieszkańcy mają do dyspozycji muzea, teatry, ale również wiele zajęć i wydarzeń w domach kultury czy nowoczesnych kulturotekach i mediatekach.

 

Mimo trudnej sytuacji związanej z reformą edukacji warszawiacy uważają, że stołeczna edukacja szkolna i przedszkolna jest dobra (85%). Warszawa inwestuje w ten obszar znaczną część całego budżetu miasta. Budujemy nowe szkoły i przedszkola, a istniejące modernizujemy i remontujemy. By poprawić komfort życia rodziców oferujemy coraz więcej bezpłatnych miejsc w żłobkach.

 

Pogorszyły się wyniki jakości funkcjonowania publicznej służby zdrowia 58% na 55% pozytywnych ocen w stosunku do ostatniego wyniku Barometru Warszawskiego. Stolica ma ograniczony wpływ na poprawę tego stanu. Dzięki remontowanym i rozbudowywanym miejskim placówkom, programom zdrowotnym, szkoleniom personelu i nowemu sprzętowi miasto stale podnosi jakość opieki nad pacjentami. Miejskie inwestycje poprawiają możliwości leczenia w szpitalach. Programy dla seniorów czy gabinety ginekologiczne dla pacjentek z niepełnosprawnościami to niektóre z wprowadzonych ostatnio usług w stolicy.

 

Analiza wyników Barometru Warszawskiego pozwala zauważyć wysoką ocenę jakości obsługi mieszkańców w urzędzie (86% pozytywnych ocen). Respondenci przyznają, że dobrze są poinformowani o sprawach dotyczących życia w mieście (83%), a 72% potwierdza z nich potwierdza, że władze miasta rzetelnie informują o swoich działaniach.

 

Z wynikami Barometru Warszawskiego można zapoznać się tutaj.

 

Barometr Warszawski realizowany jest na losowej, reprezentatywnej próbie mieszkańców stolicy. Ankieterzy przeprowadzają bezpośrednie wywiady (face-to-face) w domu respondenta, przy wykorzystaniu technik: PAPI (Pen And Paper Interview) w latach 2003-2009 oraz CAPI (Computer Assisted Personal Interview) od 2010 r. Każdy z pomiarów realizowany jest na próbie 1100 mieszkańców Warszawy w wieku 15 lat i więcej. Maksymalny statystyczny błąd pomiaru dla tej wielkości próby wynosi +/- 3%. Głównym celem Barometru Warszawskiego jest monitorowanie opinii mieszkańców w zakresie najważniejszych obszarów funkcjonowania Warszawy. Wykonawca badania w 2019 r.: Danae Sp. z o.o.

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda