mobile

Strażnicy miejscy z nowym wyposażeniem ratowniczym

Straż Miejska m.st. Warszawy została wyposażona w nowy sprzęt ratowniczy. Dzięki nowoczesnym defibrylatorom automatycznym oraz plecakom ratowniczym będą mogli jeszcze skuteczniej nieść pomoc w sytuacjach nagłego zagrożenia życia i zdrowia.

Informacja prasowa
Strażnicy miejscy z nowym wyposażeniem ratowniczym

Funkcjonariusze Straży Miejskiej m.st. Warszawy tylko w ubiegłym roku ponad 900 razy podejmowali działania związane z ratowaniem zdrowia i życia ludzkiego, w tym interwencje w przypadkach nagłego zatrzymania krążenia. Wcześniej w takich przypadkach pozostawało ratowanie życia ludzkiego jedynie za pomocą ucisków klatki piersiowej oraz oddechów ratowniczych. Defibrylator użyty niezwłocznie po nagłym zdarzeniu znacznie zwiększa szanse na przeżycie osoby poszkodowanej oraz ułatwia prowadzenie działań ratowniczych interweniującym strażnikom do czasu przyjazdu karetki.

Defibrylatory AED, które od dziś będą na wyposażeniu Straży miejskiej m.st. Warszawy mogą być obsługiwane przez każdego. Ich oprogramowanie poprowadzi przez kolejne czynności niezbędne do przywrócenia funkcji życiowych. Jednak strażnicy miejscy przechodzą regularne szkolenia doskonalące umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przy użyciu defibrylatorów. Ponadto jednostka posiada wykwalifikowaną kadrę kilkudziesięciu funkcjonariuszy, którzy ukończyli kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz ratowników medycznych.\

W Straży Miejskiej m.st. Warszawy pracuje 64 ratowników - większość z nich to ratownicy  kwalifikowanej pomocy przedmedycznej, po ukończonych profesjonalnych kursach, doskonale znający się na czynnościach ratowniczych. Wśród nich jest siedmiu ratowników medycznych z tytułem zawodowym i uprawnieniami do udzielania świadczeń diagnostycznych, leczniczych, zapobiegawczych i profilaktycznych, szczególnie w stanach zagrożenia życia lub zdrowia. Teraz w ich ręce trafia sprzęt, dzięki któremu pomoc będą mogli nieść w jeszcze większym zakresie i jeszcze szybciej – podkreśla Renata Kaznowska.

Poza defibrylatorami do strażników trafi 20 modułowych plecaków ratowniczych – ich zawartość podzielona jest na części pomocne w określonych typach urazów. Inne rzeczy znajdują się w przegródce przeznaczonej np. do tamowania krwotoku, a inne przy urazach kończyn. Uzupełnieniem nabytków jest 11 specjalistycznych plecaków ratowniczych, jakie do tej pory były na wyposażeniu jednostek ratunkowych.

Fot. R. Motyl/UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda