mobile
REKLAMA

Święto Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Dla wielu osób emerytura to nowy początek – nowe zadania, nowe wyzwania, nowe pasje, dlatego warszawscy seniorzy mogą korzystać z oferty 20 uniwersytetów trzeciego wieku. Dziś w teatrze Roma odbyła się uroczysta gala podsumowująca niemal pół wieku funkcjonowania UTW w Warszawie.

informacja prasowa
Święto Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

– Dzisiaj wiek metrykalny nie ma nic wspólnego z tym, co jest w głowie i sercu, dlatego chciałem serdecznie podziękować za tę energię, uśmiechy, inicjatywy i życie, które wnoszą Państwo w funkcjonowanie naszego miasta – mówił podczas spotkania ze słuchaczami warszawskich uniwersytetów trzeciego wieku Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Bez Państwa nie poradzilibyśmy sobie w dzisiejszym świecie. Jesteście dla nas autorytetami, a Państwa wiedza jest nieoceniona – dodał.

Warszawa współpracuje z uniwersytetami trzeciego wieku od 2007 r. Obecnie miasto ma podpisane trzyletnie umowy z 20 tego typu placówkami, a aktywnie korzysta z nich ponad 3 tys. słuchaczy każdego roku. Seniorzy mogą wybierać pośród wykładów i seminariów poświęconych m.in. historii, psychologii, sztuce, filozofii czy muzyce, a także uczęszczać na kursy z nowych technologii komunikacyjnych, obsługi komputera, a także uczyć się języków obcych, nawet języka chińskiego. Istotnym elementem oferty jest również aktywizacja ruchowa seniorów i promocja zdrowego stylu życia, dlatego w programie znalazły się różnego rodzaju zajęcia sportowe, wycieczki krajoznawcze oraz varsavianistyczne.

Założycielką pierwszego w Polsce Uniwersytetu Trzeciego Wieku była lekarka z tytułem profesorskim – Halina Szwarc, która dokonywała wielkich rzeczy w czasie II wojny światowej. Walczyła w Związku Walki Zbrojnej, na polecenie dowództwa podpisała kenkartę, wyjechała na studia w głąb III Rzeszy i prowadziła działalność wywiadowczą. W powojennej Polsce oskarżana o kolaborację, szykanowana za współpracę z Armią Krajową zdołała skończyć medycynę. Mając 52 lata, gdy wiele kobiet w tamtych czasach zaczynało już myśleć o emeryturze, rozpoczęła dzieło życia – tworzenie uniwersytetów trzeciego wieku.

Współpraca Urzędu m.st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi realizującymi programy uniwersytetów trzeciego wieku nie ogranicza się jedynie do wsparcia finansowego. Przy urzędzie utworzona została Komisja Dialogu Społecznego ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku, czyli platforma dialogu społecznego pomiędzy samorządem, a przedstawicielami poszczególnych organizacji pozarządowych prowadzących UTW.

Więcej informacji na temat uniwersytetów trzeciego wieku w Warszawie znajduje się na stronie internetowej wsparcie.um.warszawa.pl/uniwersytety-trzeciego-wieku.

fot. um warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda