mobile
REKLAMA

Syreny nowymi warszawiakami

Najpierw był film video przedstawiający niezidentyfikowaną grupę ludzi ubranych w białe fartuchy i przenoszących jakiś przedmiot na brzegu Wisły. Później oświadczenie w tej sprawie wydał wiceprezydent m.st. Warszawy Jarosław Jóźwiak. Obiektem przenoszonym przez ludzi miała być jedna z kilku syren odnalezionych na terenie warszawskich Filtrów.

Syreny nowymi warszawiakami

Syreny to nowi mieszkańcy stolicy. Stanowią część Festiwalu Nowi Warszawiacy, projektu Białołęckiego Ośrodka Kultury, Muzeum Woli, Odział Muzeum Warszawy, Miasta Stołecznego Warszawa oraz Domu Kultury Działdowska. Organizatorzy poprze szereg działań artystycznych, społecznych i naukowych próbują odpowiedzieć na pytanie kim są nowi warszawiacy.

- Chcemy zastanowić się nad tożsamością Warszawy przez pryzmat myślenia o niej jako mieście otwartym, mieście przyjezdnych, którego jednym ze źródeł rozwoju od XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej jest napływ nowych mieszkańców. – powiedziała Hanna Nowak – Radziejowska, kierownik Muzeum Woli, kuratorka Festiwalu.

Siłą Warszawy jest jej ludność napływowa. Warto pamiętać, że w 1918 roku Warszawę zamieszkiwało ok. 700 000 mieszkańców. Natomiast w 1939 roku Warszawa była już miastem, w którym zamieszkiwało ponad milion osób. Postacie kojarzone z Warszawą, jak chociażby Bolesław Prus, autor między innymi powieści „Lalka” urodził się na Lubelszczyźnie. Z kolei Maria Konopnicka do Warszawy przyjechała dopiero w 1877 roku, w wieku 35 lat. W Warszawie nie urodził się również Fryderyk Chopin.

Współcześni „prawdziwy warszawiacy” nazwaliby Prusa, Konopnicką i Chopina – „słoikami”.

Dla Syren, nowych warszawiaków przygotowano miejsce w Domu Bankowym Wilhelma Landaua przy ulicy Senatorskiej 38 gdzie mieści się Centrum Przystosowawcze Syren. Jeszcze tylko dzisiaj 2 października o godzinie 18 można odwiedzić nowych, niezwykłych mieszkańców Warszawy. W sobotę Syreny można będzie spotkać na ulicach miasta.

Szczegóły wydarzeń związanych z Festiwalem Nowi Warszawiacy można poznać na stronie internetowej projektu, pod adresem nowiwarszawiacy.pl w zakładce „Program”.

Andrzej Sitko  

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda