mobile
REKLAMA

Tablica zapomnianego prezydenta odsłonięta

Ratował miejskie dokumenty, żeby nie wpadły w ręce hitlerowców, kiedy Niemcy urządzili całodzienny nalot na Warszawę. 25 września 1939 roku wiceprezydent miasta Jan Około-Kułak zginął pod gruzami ratusza

Informacja prasowa
Tablica zapomnianego prezydenta odsłonięta

Pamięć dla wiceprezydenta

W piątek tablicę pamięci Jana Około-Kułaka i jego współpracowników, którzy również zginęli w bombardowaniu odsłoniła w przedwojennej siedzibie ratusza – przy ul. Senatorskiej 18 – wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Jan Około-Kułak urodził się w 1894 roku. Odpowiadał w przedwojennym ratuszu za sprawy finansowe. Znajdował pieniądze na ambitne działania prezydenta miasta Stefana Starzyńskiego – m.in. budowę 100 tys. mieszkań z infrastrukturą czy 50 szkół. Wcześniej był legionistą, urzędnikiem Ministerstwa Skarbu Państwa, aktywnym społecznikiem, cenionym prezesem zarządu Klubu Stowarzyszenia Urzędników Państwowych.

- Chcemy, by Warszawa pamiętała o takich ludziach. Bohaterach codziennej pracy, którzy do końca przedkładali obowiązki wobec kraju, miasta i jego mieszkańców nawet ponad własne bezpieczeństwo – mówiła wiceprezydent Kaznowska odczytując list prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Tragedia września 1939 roku

25 września w 1939 roku warszawiacy nazwali „czarnym poniedziałkiem". Niemcy urządzili wtedy wielkie, całodzienne bombardowanie. Na miasto spadły 72 tony bomb zapalających, w nalotach zginęło 10 tysięcy ludzi. Jedna półtonowa bomba trafiła w ratusz grzebiąc w ruinach pracujących urzędników. Udało się ich odkopać po wielu tygodniach, zostali pochowani na Powązkach, ich groby są tam do dziś.

- O Janie mówi się: „Historia o nim po prostu zapomniała". Chciałbym to zdanie sprostować. Dzięki uprzejmości stołecznego ratusza udaje się dziś odsłonić pamiątkową tablicę z wymienionymi nazwiskami tych, którzy oddali życie ratując przed zniszczeniem lub przejęciem przez Niemców dokumentów ratusza – mówił przedstawiciel potomków przedwojennego wiceprezydenta miasta Maciej Około-Kułak.

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda