mobile

Teleopieka nad seniorami działa

Minęły niecałe dwa miesiące od rozpoczęcia pilotażu teleopieki dla warszawskich seniorów, a już widać korzyści z jego wprowadzenia. Dzięki opasce z przyciskiem SOS jedna z uczestniczek projektu otrzymała natychmiastową pomoc.

Redakcja/ fot. pixabay.com
Teleopieka nad seniorami działa

Pani Basia jest jedną z 40 uczestniczek i uczestników projektu „Z@OPIEKOWANI”. W grudniu 2017 r. otrzymała od miasta opaskę z przyciskiem SOS oraz centralkę telefoniczną. Pani Basia mieszka sama i ma duże trudności z poruszaniem się. Nie wychodzi z domu. Gdy przewróciła się, nie miała przy sobie telefonu komórkowego, tylko opaskę z przyciskiem SOS. Zorientowawszy się, że sama się nie podniesie, nacisnęła przycisk. Informację o tym, że coś się stało otrzymało centrum teleopieki, które z pomocą centralki zamontowanej w mieszkaniu uczestniczki (zestawu głośnomówiącego), ustaliło z panią Basia, co się stało i w jakim jest stanie. Teleopiekun zadzwonił do jej syna, który miał przyjechać i pomóc wstać. Równocześnie z przesłaniem sygnału SOS z opaski do centrum, włączył się alarm w centralce. Usłyszała go sąsiadka pani Basi, która pierwsza dotarła z pomocą do niej.

Nie wyobrażam sobie teraz życia bez opaski. Zadaję sobie pytanie, co by było, gdybym jej nie miała - mówi pani Basia, uczestniczka projektu „Z@OPIEKOWANI”.

Bardzo się cieszę, że system się sprawdza. W przyszłości właśnie taką kompleksową opieką, wykorzystującą najnowsze technologie, chcemy objąć 7 tysięcy warszawiaków – nie tylko seniorów, ale również osoby z niepełnosprawnościami – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Projekt „Z@OPIEKOWANI”

Przypomnijmy, w Warszawie realizowany jest pilotażowy projekt zakładający kompleksową opiekę nad osobami starszymi, wykorzystujący nowe technologie. Są to usługi opiekuńcze świadczone przez profesjonalnych opiekunów w domach seniorów, połączone z teleopieką wykorzystującą nowe technologie i wzmacniającą poczucie bezpieczeństwa, uzupełniane wsparciem wolontariuszy. Projekt realizowany jest w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Niepełnosprawni dla Środowiska EKON i 7 ośrodkami pomocy społecznej. Wartość projektu to blisko 1 mln zł.

Opaska, tablet lub zestaw

Do 14 maja 2019 roku 40 seniorów testuje 2 różne zestawy do teleopieki. Osoby niewychodzące z domu mogą w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wezwać pomoc przez wciśnięcie przycisku SOS znajdującego się na wodoodpornej opasce i specjalnej centralce telefonicznej. Urządzenia umożliwiają także dwustronną komunikację z dwoma wybranymi przez seniora numerami telefonu, z centrum teleopieki oraz Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Do urządzeń wprowadzono także funkcję przypominającą o zażyciu leków. Osoby poruszające się samodzielnie otrzymały zestaw składający się z tabletu i opaski z przyciskiem SOS, GPS, detektorem upadku, z funkcją monitorowania tętna oraz przypominania o zażyciu leków. Dodatkowo opaska działa podobnie jak telefon – umożliwia kontakt z centrum teleopieki oraz odbieranie połączeń. Tablety w specjalnie wzmocnionej obudowie są również wyposażone w przycisk SOS. Mają przede wszystkim sprzyjać aktywizacji seniorów i pełnić funkcję integracyjną. Dzięki zainstalowanym aplikacjom starsze osoby mogą m.in. rozwijać swoje zainteresowania, ćwiczyć pamięć oraz prowadzić video rozmowy z innymi uczestnikami projektu lub rodziną.

Wolontariusz i opiekun pomogą

Projekt „Z@OPIEKOWANI - kompleksowe wsparcie osób niesamodzielnych w m.st. Warszawie” to nie tylko teleopieka, ale również dostosowane do potrzeb uczestników projektu usługi opiekuńcze, czyli pomoc w zaspakajaniu codziennych potrzeb życiowych (m.in. sprzątanie, pranie, zakupy, pomoc w spożywaniu posiłku, itp.). Nad pracą opiekunów czuwa koordynatorka opiekunów i opiekunek ze Stowarzyszenia Niepełnosprawni dla Środowiska EKON. Działania w projekcie uzupełnia wsparcie wolontariuszy przede wszystkim z projektu „Zaloguj i pomagaj – Warszawa dla seniora” oraz dotychczas realizowanych miejskich projektów z zakresu edukacji cyfrowej. Pomagają oni seniorom poznać możliwości internetu i uczą obsługi tabletu, spędzają z nimi czas na rozmowach, grach czy spacerach. Nabór wolontariuszy nadal trwa, osoby zainteresowane, posiadające odrobinę wolnego czasu, którą chciałyby poświęcić innym zapraszamy do współpracy (koordynatorka projektu: Małgorzata Nawrot, Urząd m.st. Warszawy, m.nawrot@um.warszawa.pl). Projekt „Z@OPIEKOWANI - kompleksowe wsparcie osób niesamodzielnych w m.st. Warszawie” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020.

Warszawa wśród 50 najbardziej innowacyjnych miast świata

Miasto stołeczne Warszawa jest w gronie pięćdziesięciu finalistów konkursu Smart 50 Awards. Zostaliśmy docenieni za kompleksową pomoc seniorom z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Celem konkursu, organizowanego przez amerykańską fundację Smart Cities Connect, jest  wyróżnienie najbardziej innowacyjnych projektów z całego świata o obecnym lub przyszłym oddziaływaniu na miejską skalę. Plebiscyt odbywa się cyklicznie, w 2018 r. przyznano wyróżnienia w następujących kategoriach: zarządzanie, mobilność, sieci, energię oraz życie obywatelskie. Stołeczny ratusz zgłosił projekt pt.: „Looked @fter” (tłum. „Z@OPIEKOWANI”), dotyczący ulepszenia systemu usług opiekuńczych dzięki wykorzystaniu narzędzi teleinformatycznych. Zwiększenie samodzielności samotnych seniorów odbywa się m.in. poprzez teleopiekę, wykorzystującą nowe technologie i wzmacniającą poczucie bezpieczeństwa, uzupełniane wsparciem wolontariuszy. Warszawa testuje obecnie także nowe narzędzie, które ma usprawnić w przyszłości pracę pracownika socjalnego. Przy pomocy cyfrowych długopisów, których używają opiekunowie socjalni, monitorujemy ich pracę. Dużym wsparciem dla seniorów jest również platforma cyfrowa www.zalogujpomagaj.um.warszawa.pl.  

Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Fot.: https://pixabay.com/pl/ręka-ręce-stary-starość-ipad-2906434/

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda