Uczta dla 5000!
Już 17 października (sobota) w godzinach 12.00-17.00 na pl. Defilad – wielkie gotowanie!
Wydarzenie organizowane jest po raz drugi przez angielską fundację „Feedback” oraz Urząd Miasta st. Warszawy we współpracy z Fundacją „Świat na TAK” Joanny Fabisiak oraz z szeroką koalicją organizacji i instytucji.
Stowarzyszenie Szefów Kuchni wraz z Polską Reprezentacją Kucharzy Juniorów ugotują polskie oraz bałkańskie potrawy. Jedzenia wystarczy dla wszystkich, bo nasi kucharze przygotują 5 000 porcji ze świeżych warzyw, które inaczej byłyby zmarnowane.
„Uczta dla 5000” to akcja mająca na celu zachęcenie mieszkańców Warszawy do nie marnowania żywności.
Mieszkańcy Warszawy będą mogli posmakować pysznych potraw przygotowanych pod okiem wybitnych kucharzy - Jarosława Uścińskiego i Jakuba Kuronia.
Dodatkowo organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji: naukę robienia pysznych przetworów, dojenie sztucznej krowy, eksperymenty i doświadczenia z owocami, samodzielne przygotowanie kremów i maseczek z owoców, drukowanie warzyw
w 3D, pokaz gotowania dla dzieci.
Wszystko po to, aby zwrócić uwagę na to, jak wiele żywności marnujemy
i że są proste i pyszne rozwiązania.
Ponad 1/3 żywności na świecie nie jest konsumowana. W Europie najwięcej jedzenia wyrzucają Anglicy. Niestety Polacy są niewiele lepsi – zajmujemy piąte miejsce na kontynencie. Dane na temat marnowania jedzenia w Polsce są porażające! Rocznie wyrzucamy aż 9 milionów ton żywności! W naszych koszach lądują przede wszystkim wędliny, pieczywo, warzywa i owoce oraz nabiał. Również żywność marnuje się zanim trafi do naszych domów. W sklepach, fabrykach i na polach żywność jest marnowana. Często z powodów estetycznych warzywa i owoce, które są krzywe, ’brzydkie’ zostają na polach albo idą do śmietnika, a przecież smakują równie dobrze jak te bardzo ładne.
Cele Zrównoważonego Rozwoju przyjęte przez ONZ we wrześniu również dotyczą celu zmniejszenia zmarnowanej żywności o 50% do roku 2030. Jest to ważne wezwanie z wielu powodów, na całym świecie 10 procent emisji gazów cieplarnianych pochodzi z produkowania żywności, która nigdy nie jest zjedzona. Zmniejszenie ilości marnowanej żywności jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na znaczące zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i jest bardzo potrzebne - mówi Tristram Stuart, autor „Waste: Odkrywanie Globalnego Skandalu Żywności "(Penguin, 2009), założyciel organizacji Feedback.
Uczta dla 5000 ma na celu promocje i pobudzenie działań w Warszawie, ale również w całej polsce przeciwko marnowaniu żywności, zarówno na skali lokalnej, krajowej, przez biznesy i na poziomie politycznym. Wydarzenie jest także wezwaniem do działania. Uczestnicy będą zachęcani do wypróbowania nowych przepisów
i wskazówek w celu zmniejszenia marnowania żywności w domu, do zaangażowania w rożnie inicjatywy i do wsparcia kampanii zwalczających marnowania żywności. Wzywamy firmy i przedsiębiorstwa żeby robiły więcej, aby zmniejszyć marnowanie żywności i wspieranie lokalnych projektów, które wykorzystują żywność przeznaczoną do zmarnowania.
Nie wyrzucaj jedzenia. Bądź kreatywny!
Jak nie marnować jedzenia?
Kupować co potrzeba, zjadać co się kupuje;
Zwracać uwagę na datę ważności;
Mieć pomysły na wykorzystanie resztek dania do przygotowania innej potrawy.
Proste? Być może. Ale czy naprawdę w codziennym pośpiechu pamiętamy o tym,
by nie wyrzucać jedzenia na śmietnik?
Zapraszamy na plac Defilad! 17 października przed Pałacem Kultury
i Nauki będzie można poradzić się ekspertów i dostać ściągę z dobrymi nawykami.
Partnerzy w wydarzeniu to m.in.: Miasto Stołeczne Warszawa, Feedback, Fundacja Świat na Tak, SGGW, Bronisze, Slow Food Youth, Make Sense i FUSIONS.
NAJWAŻNIEJSZE FAKTY O MARNOWANIU ŻYWNOŚCI
Na Świecie:
• co najmniej 1/3 żywności produkowanej na świecie każdego roku - około 1,3 mld ton - zostaje stracona lub zmarnowana
• wystarczy 1/4 żywności marnowanej w Stanach Zjednoczonych
i krajach Europy, aby pokryć zapotrzebowanie miliarda głodujących ludzi na świecie
• 10% emisji gazów cieplarnianych pochodzi z produkcji żywności, która jest marnowana w krajach rozwiniętych
• woda używana do produkcji marnowanej żywności, wystarczyłaby na potrzeby
9 miliardów osób
• 2,3 min ton ryb jest odrzucanych na Północnym Atlantyku i Morzu Północnym każdego roku; od 40% do 60% wszystkich złowionych ryb w Europie jest odrzucana
z powodu przepisów określających rozmiar, gatunek, lub ze względu na źle zarządzany europejski systemem kwotowy.
W Europie:
• na każdego obywatela Unii Europejskiej przypada 179 kg żywności zmarnowanej (BIO IS / Eurostat, wykluczyć straty w rolnictwie)
• organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że pełnowartościową żywnością wykorzystywaną zamiast pasz do karmienia zwierząt, można nakarmić miliard ludzi.
W Polsce
• W Polsce, jak podają dane Eurostatu z 2006 roku, opublikowane w raporcie Komisji Europejskiej w październiku 2010 r., marnuje się blisko 9 min ton żywności.
• W procesie produkcji marnowane jest blisko 6,6 mln ton odpadów żywnościowych, w gospodarstwach domowych ponad 2 mln ton, natomiast straty z innych źródeł wynoszą 0,35 mln ton.
• Powyższe dane sytuują Polskę na 5 pozycji państw marnujących jedzenie
w Unii Europejskiej, tuż za Wielką Brytanią, Niemcami, Francją i Holandią.
Przyrzeczenie niemarnowania żywność
Podczas „Uczty dla 5000" będziemy zapraszać uczestników do poparcia
i wcielenia wżycie idei niemarnowania żywności. Uczestnicy będą mogli wyrazić swoje poparcie dla inicjatyw przeciwko marnowaniu żywności podpisując przyrzecznie, które zostało już złożone przez ponad 39 000 ludzi na całym świecie. Chcemy żeby zainteresowanie tematem skłoniło supermarkety, firmy oraz sprzedawców żywności do zobowiązania się do zmniejszenia marnotrawienia żywności poprzez wspieranie Banków Żywności i innych organizacji charytatywnych.