mobile
REKLAMA

Warszawa pokazuje swoje atuty na konferencji biznesowej w Krakowie

Warszawa atrakcyjna do życia i przyjazna pracownikom. Tak prezentowała się stolica podczas zakończonego właśnie ABSL Summit, który odbywał się w Krakowie pod hasłem „Lead the way, Stay ahead"

Informacja prasowa
Warszawa pokazuje swoje atuty na konferencji biznesowej w Krakowie

Warszawa na konferencji w Krakowie

Stolicę reprezentowała Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego i jednocześnie pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy ds. równego traktowania. Wzięła ona udział w debacie poświęconej tematyce miast przyjaznych dla pracowników. Dyskusję zdominowały działania samorządów na rzecz lokalnych społeczności oraz środowiska naturalnego – przede wszystkim dbałość o tereny zielone przy zaangażowaniu mieszkańców oraz firm.

- Potrzeby wszystkich mieszkanek i mieszkańców stanowią bezdyskusyjny priorytet dla władz Warszawy. Bardzo cenimy równość, różnorodność i solidarność rozumianą jako gotowość do podejmowania działań na rzecz innych i dobra wspólnego - mówiła Karolina Zdrodowska i dodała – Dlatego zależy nam na budowaniu wśród firm postaw poprawiających funkcjonowanie lokalnych społeczności. Namawiamy środowisko biznesowe do włączenia się w działania prospołeczne w ramach strategii ESG.

Warszawa wspiera ESG

ESG to z angielskiego środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny (environmental, social and corporate governance). To nowy wymiar jakości współpracy i komunikacji nie tylko między firmą a konsumentem czy pracownikiem, ale też między inwestorem a miastem. Warszawa tworzy najlepsze warunki dla inwestorów i zachęca ich do współpracy. 

Np. w ramach projektu Zielony Wolontariat razem z 60 wolontariuszami z firmy NatWest Polska miasto posadziło ponad 8 tysięcy cebul narcyza w Parku Praskim. Inicjatywa "Zielony Fundusz" umożliwia przedsiębiorcom uczestnictwo w rozwoju i utrzymaniu terenów zieleni w mieście. Są stacje sponsorskie Veturilo czyli dodatkowe wypożyczalnie wraz z pulą dodatkowych rowerów finansowane przez centra handlowe i biurowce.

Na terenie miasta funkcjonują też tzw. dzielnie, gdzie mieszkańcy mogą zostawiać używane rzeczy w dobrym stanie i żywność nadal nadająca się do spożycia. Celem dzielni jest promocja filozofii zero waste i ekonomii współdzielenia, a dotychczasowymi partnerami projektu zostali m.in.: IKEA, Castorama, Allegro.

Dyrektor Karolina Zdrodowska podkreślała, że warszawskie inicjatywy zazieleniające miejską przestrzeń czy też te dotyczące ekonomii cyrkularnej doskonale wpisują się w ten globalny trend. Również inne miejskie projekty – np. realizacja budżetu obywatelskiego, wspieranie przedsiębiorców czy przeciwdziałanie dyskryminacji mają wpływ na zrównoważony rozwój stolicy i podnoszenie jakości życia.

Miasto wygodne i bezpieczne

Specjaliści z zagranicy, którzy wybrali Warszawę jako miejsce do życia chwalą sobie tę decyzję. Dlaczego? Przeprowadzka jest łatwa, procedury z tym związane są uproszczone, a wiele z nich można zrealizować online. Wiele międzynarodowych firm w stolicy posługuje się na co dzień językiem angielskim. Edukacja zarówno przedszkolna, szkolna jak i uniwersytecka jest darmowa. Szkoły anglojęzyczne są wprawdzie płatne, ale czesne jest o wiele niższe niż w innych miastach europejskich. Koszty życia są niższe, a standard życia na wysokim, europejskim poziomie.

Cudzoziemcy chwalą miejską infrastrukturę za jej nowoczesność i doskonałą organizację. Komunikacja publiczna jest punktualna, czysta, mocno rozbudowana, świetnie zorganizowana i do tego przystępna cenowo – jedna z najtańszych w porównaniu do innych stolic na świecie. Wartością dodaną stolicy jest komunikacja rowerowa – w mieście mamy już ponad 740 km ścieżek rowerowych i system rowerów miejskich, jeden z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Warszawa jest też doskonale skomunikowana z Europą i resztą świata, łatwo pojechać lub polecieć z wizytą do swojego macierzystego kraju.

Stolica jest gospodarzem wielu festiwali, koncertów, wystaw. Odbywają się tu sportowe wydarzenia rangi krajowej i europejskiej.

Warto zauważyć, że Warszawa ma jedną z najbogatszych ofert restauracji dla wegan, co zostało zauważone przez National Geographic w 2022 roku. Nasze miasto przyciąga wielu fanów turystyki kulinarnej.

Warszawa zwyciężyła w konkursie „European Best Destination 2023", pokonała m.in. Ateny, Maribor, Wiedeń, Pragę, Kopenhagę. Nasze miasto zdobyło 142 tys. głosów – z Polski i z zagranicy – to rekord w historii konkursu. Warszawa została także wyróżniona w innych kategoriach: stolica kultury, stolica dobrego smaku, stolica bezpieczeństwa i najlepsze miejsce na krótki wypad.

Wysoko w rankingach

  • Ranking Boston Consulting Group - w którym Warszawa zajęła 4. miejsce w kategorii miast średniej wielkości (do 3 mln mieszkańców oraz z PKB per capita wyższym od przeciętnego). Stolica Polski wyprzedziliśmy takie miasta jak Sztokholm, Zurych i Dublin.
  • Indeks Zdrowych Miast – Warszawa zajęła 1. miejsce w Polsce na 100 miast objętych badaniem (badanie zrealizowane przez Grupę Luxmed, Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej, Szkołę Główną Handlową w Warszawie),
  • o czym zdecydowało m.in. blisko 360 programów polityki zdrowotnej (średnia dla polskich miast to 42 programy) koordynowanych w stolicy.
  • Wizerunek Warszawy wśród jej mieszkańców – jesienią 2022 roku, mieszkańcy wypowiedzieli się w pozytywnie na temat zieleni, bogatej oferty spędzania wolnego czasu oraz transportu miejskiego. Ponadto docenili Warszawę pod kątem zawodowym i tym, że sprzyja rozwojowi osobistemu i osiąganiu sukcesu.
  • W raporcie wykazano, że to właśnie różnorodność w największym stopniu cechuje Warszawę. Miasto jest otwarte na przyjezdnych z różnych części Polski i świata. Stwarza im szerokie możliwości rozwoju, dzięki czemu żyje im się wygodnie.
  • Barometr warszawski 2023 – czyli coroczny monitoring opinii mieszkańców na temat najważniejszych obszarów życia w mieście wskazał, że aż 88 proc. osób jest zadowolonych z życia w Warszawie.

Magnes dla firm

Warszawa należy do ścisłego grona najważniejszych ośrodków nowoczesnych centrów usług biznesowych w Europie Środkowo–Wschodniej. Od lat pozostaje zdecydowanym liderem pod względem liczby aktywnych centrów usług dla biznesu w kraju, których według raportu ABSL „Sektor usług nowoczesnych w Polsce 2022" jest 356,
a zatrudnionych jest w nich ponad 95 tysięcy pracowników.

Warszawa jest silnym graczem, jeśli chodzi o specjalistów w obszarach IT, księgowości, HR, logistyki, finansów czy sektora bankowego, z naciskiem na skomplikowane procesy transakcyjne. W ostatnim czasie nową filię otworzyła w Warszawie amerykańska firma Equinix. W nowym centrum biznesowym realizowane będą usługi finansowe, HR, prawne oraz inżynierii oprogramowania. W rezultacie powstanie nawet kilka miejsc pracy dla wysoce wykształconych specjalistów. Na przełomie 2022/2023 Warszawa została wybrana również przez firmy: Imperial Brands Services Polska Sp. z o.o., Fresenius Kabi, Rockwool.

ABSL Summit

ABSL Summit to cykliczne wydarzenie sektora usług biznesowych w Europie Środkowo–Wschodniej. W trwającym trzy dni spotkaniu uczestniczy ponad 1000 liderów biznesu z całego świata, przedstawicieli administracji centralnej i lokalnej oraz eksperci i naukowcy. Głównymi tematami tegorocznej konferencji były:

  • odporność biznesu,
  • zdolność jego adaptacji do zmian,
  • wytyczanie ścieżek dalszego rozwoju.

Głównym mówcą wydarzenia był Anders Fogh Rasmussen, były Sekretarz Generalny NATO, który odniósł się do aktualnych wyzwań w obszarach bezpieczeństwa i geopolityki. Z kolei swoją wiedzą i wnioskami na temat wpływu inwazji Rosji na Ukrainę oraz kierunku dalszego rozwoju regionu Europy Środkowo-Wschodniej podzieliła się z uczestnikami  laureatka nagrody Pulitzera Anne Applebaum.

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda