mobile
REKLAMA

Warszawa Świeci Przykładem: Sukces Projektu LED

Warszawa, będąc prekursorem nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie oświetlenia ulicznego oraz innowacyjnych inicjatyw poprawy bezpieczeństwa drogowego, odnotowuje spektakularny sukces w wymianie opraw na energooszczędne lampy LED

oprac. Klaudia Kwasek
Warszawa Świeci Przykładem: Sukces Projektu LED

Warszawa dokonała rewolucji w oświetleniu ulicznym, wprowadzając nowoczesne, energooszczędne oprawy LED marki SAVA. Już prawie 50 tysięcy tych specjalnie zaprojektowanych dla stolicy lamp rozświetla tereny miejskie, nie tylko przyczyniając się do oszczędności energii elektrycznej, ale także poprawiając bezpieczeństwo na drogach. Wspólnie z inwestycjami w infrastrukturę drogową, ta inicjatywa przyczyniła się do znacznego zmniejszenia liczby wypadków drogowych i ofiar, osiągając najniższy poziom od 1983 roku.

W ramach projektu wymieniono już niemal 50 tysięcy lamp, doświetlając 2 tysiące przejść oraz poprawiając infrastrukturę bezpieczeństwa w 500 lokalizacjach. Dzięki temu w 2023 roku odnotowano najmniejszą liczbę ofiar wypadków drogowych od prawie 40 lat.

Warszawa kontynuuje swoje pionierskie podejście, planując wymianę kolejnych tysięcy lamp na LED-owe, co pozwoli jeszcze bardziej obniżyć zużycie energii. Obecnie SAVA przyczynia się do rocznych oszczędności rzędu 36 milionów złotych, jednocześnie oferując lepszą jakość oświetlenia. Nowe lampy nie tylko świecą jaśniej, ale również skupiają światło w dół, minimalizując zanieczyszczenie światłem.

Dodatkowo, inteligentny system sterowania oświetleniem jest kolejnym krokiem w kierunku efektywnego zarządzania energią. W najbliższych latach planuje się wymianę pozostałych lamp na gminnych ulicach, osiągając docelowo około 80 tysięcy energooszczędnych lamp. System zdalnej kontroli umożliwi wczesne wykrywanie awarii, monitorowanie zużycia energii oraz precyzyjne sterowanie natężeniem światła.

Dodatkowo, Warszawa nie tylko inwestuje w nowoczesne oświetlenie, ale także podejmuje działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. Audyt przejść dla pieszych, modernizacja istniejących przejść i infrastruktury oraz doświetlenie tych miejsc przyczyniły się do drastycznego spadku liczby wypadków i ofiar. Stolica Polski dąży do realizacji ambitnego celu "wizji zero", czyli eliminacji śmiertelnych wypadków na drogach, drogach rowerowych i chodnikach.

W efekcie tych inwestycji, Warszawa stała się nie tylko miastem oświetlonym energooszczędnie, ale również bezpiecznym. Badania mieszkańców potwierdzają wysoki poziom bezpieczeństwa w stolicy, co dodatkowo umacnia jej pozycję jako miejsca, które idzie naprzód w dziedzinie infrastruktury miejskiej i bezpieczeństwa publicznego.

fot. UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda