mobile
REKLAMA

Warszawa zachęca do zmiany ogrzewania

Ekoedukatorzy po raz kolejny ruszyli na spotkania z mieszkańcami. Odwiedzą blisko 1850 domów jednorodzinnych. Ich zadaniem jest przekonać warszawiaków, by zmienili swoje nieekologiczne źródła ogrzewania na piece gazowe lub przyłączyli się do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Informacja prasowa/ Fot. R. Motyl
Warszawa zachęca do zmiany ogrzewania

Prowadzimy w Warszawie intensywne działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Mamy największy w Unii Europejskiej system miejskiej sieci ciepłowniczej, z którego korzysta już 80 proc. mieszkańców stolicy. Warszawiacy jeżdżą ekologicznymi autobusami, tramwajami oraz korzystają z kolejnych kilometrów rowerowych ścieżek. Dzięki nowo powstałym parkom, skwerom i posadzeniu kilkuset tysięcy drzew tereny zieleni stanowią obecnie 40 proc. przestrzeni miasta – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy. – W trosce o czyste powietrze rozmawiamy także z mieszkańcami. Zachęcamy ich do ekologicznego ogrzewania domu i przypominamy o możliwości skorzystania z finansowego wsparcia, które daje stolica.

Edukatorzy po raz drugi ruszyli w miasto. Dotychczas odwiedzali mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy z terenów najbardziej zagrożonych niską emisją na Białołęce, w Rembertowie, Targówku, Wawrze i Wesołej. Teraz, do końca października zapukają do drzwi mieszkańców z drugiej części Białołęki, a także z Mokotowa, Ursusa i Włoch.

Miejscy edukatorzy uświadamiają warszawiakom, dlaczego warto korzystać z pieców i kotłów, które nie wytwarzają szkodliwych pyłów. Nowoczesne systemy ogrzewania są bardziej korzystne dla środowiska i jakości powietrza. Walka ze smogiem to jeden z priorytetów miasta, dlatego intensywnie działamy w trosce o przyrodę i zdrowie nas wszystkich – przypomina Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Podczas wizyty warszawiacy dowiadują się jakie przepisy nakłada uchwała antysmogowa. Do końca 2022 r. z domów muszą zniknąć wszystkie stare piece, które nie spełniają norm ekologicznego projektu. Od lipca tego roku mieszkańcy Mazowsza nie mogą ogrzewać gospodarstw mułem, wilgotnym drewnem i węglem brunatnym. Edukatorzy w prostych słowach tłumaczą, czym są spowodowane zanieczyszczenia powietrza oraz wskazują skuteczne sposoby na lokalną walkę ze smogiem. Miejscy pracownicy przypominają również o pieniądzach, które mieszkańcy mogą uzyskać z warszawskich dotacji, pokrywających nawet do 100 procent inwestycji wymiany kotłowni. Relację z pracy edukatorów można zobaczyć na krótkim spocie tutaj.

Nowa pula ekodotacji na wymianę „kopciuchów”

Od września mieszkańcy stolicy ponownie mogą składać wnioski o dofinansowanie likwidacji starego pieca bądź przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej zaplanowanego na przyszły rok. Wystarczy wypełnić dokumenty w warszawskim Biurze Ochrony Środowiska lub Wydziale Ochrony Środowiska w swojej dzielnicy, aby dostać od 7 do nawet 20 tys. zł na ekoinwestycję. Do końca marca 2019 r. o pieniądze mogą ubiegać się zarówno osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne jak i przedsiębiorcy. Potrzebne formularze dostępne są na stronie internetowej, w Biurze Ochrony Środowiska (BOŚ) i w Wydziałach Obsługi Mieszkańców. W przypadku wątpliwości przy wypełnianiu wniosków, mieszkańcy mogą poprosić o pomoc pracowników urzędu.

Program finansowego wsparcia do wymiany tzw. „kopciuchów” wystartował w styczniu 2017 r. Od tego momentu dzięki miejskim dotacjom w ponad 650 lokalach zlikwidowano kotły bądź piece na paliwo stałe i zastąpiono je nowym źródłem ciepła. Co więcej, ponad 500 kolejnych gospodarstw korzysta już z miejskiej sieci ciepłowniczej. Tylko w 2017 roku warszawiacy otrzymali 11,1 mln złotych w formie ekodotacji na inwestycje związane z ochroną środowiska, m.in. kolektory słoneczne, pompy ciepła czy instalacje fotowoltaiczne.

Zielone wsparcie

Od końca zeszłego roku warszawiacy mogą skorzystać z osłonowego programu „Zielone wsparcie”, czyli finansowej pomocy dla osób, które zdecydowały się na wymianę starego pieca i ich rachunki obciążyły domowy budżet. Dodatkowo, drugą formą dofinansowania jest program „Zielone wsparcie do 100%” dedykowane warszawiakom, którzy chcą skorzystać z dotacji na modernizację kotłowni, ale nie mają pieniędzy na wkład własny do inwestycji.

W ramach „Zielonego wsparcia do 100%” mieszkańcy mogą otrzymać nawet całkowite dofinansowanie i bez żadnego wkładu własnego wymienić tzw. „kopciuchy”. Uchwała antysmogowa nakłada na wszystkich obowiązek wymiany starego pieca w ciągu najbliższych kilku lat, dlatego chcemy, aby każdy warszawiak mógł korzystać z ekologicznych form ogrzewania domu. Niwelujemy finansowe bariery jednocześnie inwestując w zdrowie mieszkańców i ochronę środowiska – mówi Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Mieszkańcy chcący skorzystać z dodatkowych funduszy, powinni złożyć wniosek w ośrodkach pomocy społecznej. Szczegóły na temat warunków programu dostępne są na stronie zielona.um.warszawa.pl tutaj.

Domowi Doradcy Energetyczni

Pracownicy warszawskich ośrodków pomocy społecznej przeszli specjalne szkolenie. Teraz doradzają warszawiakom, jak oszczędzać prąd i gaz, pomagają w uzyskaniu dofinansowania do rachunków oraz uczą czytania faktur. Od połowy września w każdym ośrodku i filii ośrodka pomocy społecznej w Warszawie, pracuje przynajmniej jeden specjalista przeszkolony z doradztwa energetycznego.

Domowi Doradcy Energetyczni posiadają wiedzę dotyczącą racjonalnego zużywania energii i możliwości obniżenia czynszu. Potrafią też analizować faktury od dostawców prądu i gazu oraz znają prawa konsumenta. W trakcie konsultacji uczulają podopiecznych na nieuczciwe praktyki w sektorze energetycznym. Mieszkańcy, którzy chcą otrzymać wsparcie od miasta mogą zgłosić się do najbliższej placówki pomocy społecznej.

#OddychajWarszawo

Działania stolicy poprawiające jakość powietrza prowadzone są od 12 lat w trzech obszarach: transport, zieleń i energia. Akcja edukacyjna #OddychajWarszawo od 2016 roku uświadamia warszawiakom, jak ważna jest zmiana ich codziennych postaw – korzystanie z komunikacji publicznej, docieplanie budynków i dbałość o miejską zieleń. Tegoroczna edycja kampanii ma na celu nakłonienie mieszkańców stolicy do korzystania z systemu dofinansowań, które wspierają inwestycje związane z ochroną środowiska. Szczegóły dostępne są w broszurze, którą można pobrać ze strony zielona.um.warszawa.pl oraz tutaj.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Fot. R. Motyl - Miejski edukator #Oddychaj Warszawo

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda