mobile
REKLAMA

Warszawa zyska nowy gazociąg – prace budowlane rozpoczną się już wkrótce

Rozpoczyna się budowa Gazociągu Warszawskiego. Trwają już prace przygotowawcze, a w czerwcu ruszą prace budowlane. W maju i czerwcu zaplanowano także kolejne spotkania z mieszkańcami dzielnic, przez które przebiegać będzie nowy gazociąg

Informacja prasowa
Warszawa zyska nowy gazociąg – prace budowlane rozpoczną się już wkrótce

Gazociąg Warszawski będzie liczył 28,5 km i połączy Rembelszczyznę z Morami.

Jego trasa przebiegnie przez gminy Nieporęt, Jabłonna, Łomianki, Stare Babice, Ożarów Mazowiecki oraz 3 warszawskie dzielnice: Białołękę, Bielany i Bemowo. Obecnie wykonawca robót budowlanych wyłoniony przez GAZ-SYSTEM prowadzi prace przygotowawcze: trwa m.in. wysyłka zawiadomień o przejmowaniu terenu na czas budowy, po czym nastąpi tyczenie geodezyjne terenu budowy i przejecie nieruchomości. Właściwe prace budowlane ruszą w czerwcu br. i będą poprzedzone badaniami saperskimi i archeologicznymi.  

Spotkania z mieszkańcami

Inwestor zorganizuje również serię spotkań z mieszkańcami gmin, przez które przebiega trasa gazociągu. Spotkania odbędą się kolejno w następujących terminach:

  • Warszawa, dz. Białołęka i gm. Jabłonna: 29 maja 2023 r., Szkoła Podstawowa nr 154, ul. Leśnej Polanki 63/65, Warszawa, godz. 17.00 
  • Warszawa, dz. Bielany i dz. Bemowo: 31 maja 2023 r., Szkoła Filialna nr 273, ul. Arkuszowa 202, Warszawa,  godz. 17.00
  • gm. Łomianki: 6 czerwca 2023 r., Dom Spotkań Sąsiedzkich w Burakowie, ul. Parkowa 2, Łomianki, godz. 18.00
  • gm. Stare Babice: 20 czerwca 2023 r.,  Ośrodek Kultury Stare Babice, ul. Południowa 2a, Zielonki-Parcela, godz. 17.00

W trakcie spotkań mieszkańcy będą mieli możliwość uzyskania szczegółowych informacji na temat procesu budowy i procedur odszkodowawczych. Szczegółowe informacje dotyczące godzin i miejsca spotkania dostępne są także na stronie poświęconej inwestycji: gazociagwarszawski.pl.

Zobowiązania prośrodowiskowe

W trakcie projektowania trasy Gazociągu Warszawskiego GAZ-SYSTEM podjął szereg czynności, które ograniczą ingerencję budowy na środowisko. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami spółki, odnowione zostanie 1,67 ha obszaru na terenie Kompleksu Leśnego Bemowo. Obecnie trwają na tym terenie nasadzenia 21 tys. nowych drzew, wśród których znajdują się olszyny, topole i wiązy. Wszystkie rośliny są 2-3 letnie. Kolejne nasadzenia obejmujące 10 tys. młodych drzew zaplanowano po zakończeniu budowy Gazociągu Warszawskiego.

W ramach prowadzonych działań prośrodowiskowych GAZ-SYSTEM podpisał również porozumienie z Urzędem Dzielnicy Bemowo, w którym spółka zobowiązała się do nowych nasadzeń i ich trzyletniej pielęgnacji. 50 grabów, lip i sosen pojawi się przy ul. Kartezjusza, wzdłuż ul. Powstańców Śląskich i ul. Radiowej, a także przy ul. Dywizjonu 303. Nowe drzewa będą miały minimum 14 cm obwodu lub co najmniej 2-2,5 m wysokości. Trwa również uzgadnianie podobnego porozumienia z Dzielnicą Bielany, gdzie posadzonych zostanie około 4390 sztuk drzew i krzewów różnych gatunków wraz z ich 3 letnią pielęgnacją.

Nasadzenia będą prowadzone etapami, aż do momentu zakończenia inwestycji. Współpraca z dzielnicami i Lasami Miejskimi prowadzona jest na podstawie listu intencyjnego podpisanego z m.st. Warszawa w sierpniu 2022 r. Po zakończonej budowie planowane są również nasadzenia wzdłuż nowego gazociągu oraz w rejonie skarpy w Parku Młocińskim.

Zakończenie budowy w 2025

Zakończenie budowy Gazociągu Warszawskiego planowane jest na II kwartał 2025 r. Inwestycja ta wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Warszawy, a możliwość przyłączenia do sieci gazowej nowych odbiorców – np. elektrociepłowni i ciepłowni – przełoży się na zwiększenie stołecznych zdolności wytwórczych energii elektrycznej i ciepła. Gazociąg ten umożliwi również dalszy rozwój ciepłownictwa systemowego, które jest najlepszym sposobem na walkę z miejskim smogiem. Budowa jest również odpowiedzią na planowane zwiększenie zapotrzebowania na gaz ziemny. Po oddaniu gazociągu do użytkowania GAZ-SYSTEM będzie mógł przesłać nim każdego roku ponad 2 mld m3 zapewniając niskoemisyjne paliwo odbiorcom indywidualnym i przemysłowym.

fot.UDBielany

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda