mobile

Warszawskie kamienice odzyskały dawny blask.

Dzięki miejskim dotacjom zakończył się remont elewacji dwóch śródmiejskich kamienic: przy Rynku Starego Miasta 17 i Wilczej 60. Prace konserwatorskie przywróciły ich dobrą kondycję i pierwotny kolor.

informacja prasowa
Warszawskie kamienice odzyskały dawny blask.

Jasnożółta piękność na Starówce

Po zniszczeniach wojennych kamienice Starego i Nowego Miasta odbudowywano pospiesznie. O ile dekoracjom poświęcono dużo uwagi i staranności, to same mury wznoszono często bez właściwej izolacji przeciwwilgociowej, z dostępnych wówczas kiepskiej jakości materiałów, nierzadko pochodzących z rozbiórek. Po latach ogromnym problemem tych kamienic jest wilgoć wnikająca do wnętrza ścian. Elewacje kamienic były w przeszłości naprawiane, ale niejednokrotnie w niewłaściwy a nawet szkodliwy sposób. Często w wyniku tych renowacji zmieniał się też niestety wygląd budynków.

Kamienica przy Rynku Starego Miasta 17 była wtórnie przemalowana na ciemne żółcie i czerwienie. W najgorszym stanie był mur w przyziemiu. Tynk w najniższej partii przy chodniku po prostu odpadał.  Reszta elewacji była spękana i pokryta brudem. Zniszczone partie tynku w parterze zostały usunięte, mur oczyszczony, odsolony i zabezpieczony. Następnie konserwatorzy odtworzyli tynki. Na koniec została przywrócona pierwotna kolorystyka całej elewacji. Teraz kamienica jest jasnożółta z oliwkowymi elementami dekoracji.

Dekoracyjny fryz z płaskorzeźbą został także oczyszczony ze szkodliwych przemalowań. Po naprawie spękań, uzupełnieniu ubytków i wzmocnieniu strukturalnym, oryginalna ozdoba została pokryta laserunkiem imitującym kamień zgodnie z pierwotnymi założeniami twórców.

Miejska dotacja na remont wyniosła 69 tys. zł, co stanowi blisko 50 proc. wszystkich kosztów.

Wilcza 60 – piaskowiec odzyskał koloryt

Zabiegi konserwatorskie i budowlane przywróciły górnym partiom elewacji dawno tam niewidzianą wyprawę tynkarską, którą pomalowano w stonowanym jasnym kolorze. Powierzchnie dwóch dolnych kondygnacji, wyłożone prostokątnymi płytami z piaskowca o żłobkowanej fakturze, przeszły konserwację. Specjaliści oczyścili ją ze szkodliwych czarnych korozyjnych nawarstwień, glonów i drobnoustrojów, usunęli wtórne zaprawy cementowe, uzupełnili ubytki kamienia, poprzez zastosowanie specjalistycznych zapraw lub flekowanie.

Piaskowiec odzyskał swój dawny koloryt z całą gamą naturalnych odcieni od szarości poprzez żółć, pomarańcz do różu. Renowacji nie przeszły witryny lokali użytkowych w paterze, na które wspólnota mieszkaniowa nie ma wpływu.

Dotacja m.st. Warszawy wyniosła 175 tys. zł co stanowi 48 proc. kosztów remontu.

fot. um warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda