mobile
REKLAMA

Warszawskie maluchy dostały pierwsze wyprawki

Warszawa rozpoczęła pilotaż nowego wsparcia dla rodzin. To wyprawka dla noworodka niezbędna w pierwszych tygodniach życia. W ramach pilotażu, warszawskie rodziny zaczęły testować jej zawartość.

Informacja prasowa
Warszawskie maluchy dostały pierwsze wyprawki

– Wprowadzamy rozwiązania, które czynią Warszawę miastem dobrym do życia, do założenia rodziny. To kolejne ułatwienie. Budujemy nowe żłobki, przedszkola, szkoły. Już kolejny rok rodzice korzystają z warszawskiego bonu żłobkowego, nie płacą za pobyt dzieci w przedszkolu, a uczniowie mają bezpłatną komunikację miejską - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy przekazując wyprawki rodzicom.

- Ten projekt jest odpowiedzią na prośbę rodziców o wprowadzenie pakietu wyprawki rzeczowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu miasto pomoże rodzicom w pierwszym okresie po urodzeniu dziecka. W listopadzie, w ramach pilotażu, rodzice zaczęli testować wyprawkę. Sprawdzą i ocenią, jakie produkty i w jakiej formie powinny się w niej znaleźć, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby – podkreślała Aleksandra Gajewska, radna m.st. Warszawy.

W skład wyprawki wchodzą produkty niezbędne w pierwszych miesiącach życia dziecka m.in. kosz Mojżesza lub pudełko z materacem dla noworodka, ubranka (body, pajacyk, skarpetki, spodenki, czapeczka), kocyk, ręcznik, pielucha wielorazowa z wkładami, zestaw higieniczny w etui (m.in. termometr do ciała, szczotka do włosów, aspirator, cążki, nożyczki, szczoteczka do dziąseł), termometr do kąpieli, gryzak, książeczka i produkty pielęgnacyjne.

Formularze zgłoszeniowe do udziału w pilotażu warszawiacy składają w Urzędach Stanu Cywilnego przy ul. Andersa i al. Solidarności. Docelowo, w każdym warszawskim USC warszawiacy będą mogli złożyć wniosek o przyznanie wyprawki. „Wyprawka małego warszawiaka” o wartości do 550 zł będzie przekazywana rodzicom mieszkającym w stolicy, płacącym tu podatki, na ich wniosek, który trzeba będzie złożyć w ciągu miesiąca od urodzenia dziecka. Wsparcie będzie obowiązywało od 1 kwietnia 2019 roku.

Warszawski bon żłobkowy

Warszawski bon żłobkowy to 400 złotych miesięcznie wsparcia dla rodzin z małymi dziećmi, zachęta do poszukiwania i podjęcia pracy oraz płacenia tutaj podatków. Wnioski o jego przyznanie mogą składać rodziny z dochodem 2 883 zł netto na jedną osobę w rodzinie.

Przypomnijmy, warszawski bon żłobkowy otrzymują rodzice, którzy pracują, mieszkają i płacą podatki w stolicy i nie są na urlopie wychowawczym. Jest przyznawany na dziecko w wieku od ukończenia pierwszego roku życia do dnia objęcia go wychowaniem przedszkolnym, nie później niż do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia. To finansowe wsparcie można otrzymać, gdy oczekuje się na miejsce w publicznym żłobku i ma się już zawartą umowę na świadczenie usług opiekuńczych z placówką niepubliczną. Z tego wsparcia korzysta już ponad 1620 rodzin.

W latach 2018-2022 na warszawski bon żłobkowy miasto zabezpieczyło ponad 100 mln zł. Więcej informacji: https://bonzlobkowy.um.warszawa.pl/.

Coraz więcej miejsc w żłobkach

W stolicy systematycznie przybywa miejsc dla najmłodszych warszawiaków. Dzieje się tak dzięki budowie i modernizacji żłobków, wykupie miejsc w niepublicznych placówkach oraz zatrudnianiu opiekunów dziennych. W 2006 r. w warszawskich żłobkach było 3156 miejsc. Teraz zapewniamy opiekę ponad 7,7 tys. maluchom w miejskich i niepublicznych żłobkach dofinansowanych przez ratusz oraz u dziennych opiekunów. Od 2006 roku wybudowaliśmy 40 żłobków, kończą się budowy kolejnych placówek.

 

Źródło: Wydział Prasowy Urzędu m. st. Warszawy 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda