mobile
REKLAMA

Wielkie czytanie Konstytucji Jastrzębowskiego

Fundacja My Obywatele Unii Europejskiej przy współpracy z Warszawską Izbą Gospodarczą zaprasza na internetową prapremierę filmu pt. „Wielkie samorządowe czytanie Polskiego Projektu Konstytucji dla Europy W.B. Jastrzębowskiego z 1831 roku”. Do wspólnego czytania został zaproszony również Paweł Michalec, burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Informacja prasowa
Wielkie czytanie Konstytucji Jastrzębowskiego

Wybrane artykuły z „Konstytucji dla Europy” autorstwa W.B. Jastrzębowskiego czyta 50 samorządowców z całej Polski, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast i marszałkowie, którzy odpowiedzieli na apel Olgierda Łukaszewicza - założyciela fundacji oraz Witolda Moszyńskiego - prezesa zarządu fundacji. Również prezydenci RP, Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski, uświetnili projekt czytaniem fragmentów „Traktatu o wiecznym pokoju między narodami ucywilizowanymi”, który powstał na polu bitewnym Olszynki Grochowskiej. Profesor Roman Kuźniar, wybitny znawca tematu, przybliża treści tego zapomnianego dokumentu i objaśnia jego dzisiejszą aktualność. W filmie zobaczymy także potomków wielkiego Polaka oraz autorkę jego biografii.

W minionych miesiącach Senat RP, Sejmik Województwa Mazowieckiego i Rada m.st. Warszawy, w swoich uchwałach zwróciły uwagę opinii publicznej na projekt „Konstytucji dla Europy” autorstwa W.B. Jastrzębowskiego. Pomimo, iż w roku 2008, decyzją ówczesnego Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, tekst napisany przez polskiego wizjonera został przełożony na 5 języków i upowszechniony wśród dyplomatów Unii Europejskiej, w Polsce do dziś jest on prawie nieznany.

Intencją autorów i organizatorów „Wielkiego Czytania” jest szeroka popularyzacja tego niezwykłego, wizjonerskiego dokumentu. Wiele zawartych w dziele Jastrzębowskiego idei zrealizowało się w UE. W ich opinii jego autor zasługuje na to, by znaleźć się wśród ojców Zjednoczonej Europy.

Obchodząc 230 rocznicę Konstytucji 3 Maja Fundacja My Obywatele Unii Europejskiej przypomina, że projekt Jastrzębowskiego ogłoszony został w czterdziestolecie wielkiej majowej Konstytucji. Dziś jest świadectwem zaskakująco dojrzałej myśli politycznej, która pojawiła się podczas Powstania Listopadowego.

Film dostępny jest na stronach Fundacji My Obywatele UE www.MyobywateleUE.orgwww.KonstytucjaDlaEuropy.eu oraz w mediach społecznościowych: facebook.com/MyObywateleUE i na kanale YouTube Fundacji, a także na stronie Warszawskiej Izby Gospodarczej www.wig.waw.pl.

Fot. Warszawska Izba Gospodarcza/Centrum Kultury Izabelin

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda