mobile
REKLAMA

Wiosenne sprzątanie w stolicy

Ruszyły wiosenne porządki. Zarząd Oczyszczania Miasta do harmonogramów codziennych prac włącza też te, które były zawieszone na czas zimy.

Informacja prasowa
Wiosenne sprzątanie w stolicy

Słoneczne i coraz cieplejsze dni to znak, że wiosna coraz bliżej. Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) prowadzi porządki w Warszawie przez cały rok, jednak część z nich można wykonywać tylko przy temperaturach, które sprzyjają używaniu wody. Mycie ulic, wiat i koszy na śmieci wraca do codziennych harmonogramów.

Ulice sprzątane na mokro

Usunięcie z ulic piasku i innych zanieczyszczeń, które nagromadziły się przez zimę, jest ważne przede wszystkim dla bezpieczeństwa kierowców. Prace zlecane przez ZOM prowadzone są na mokro, co ogranicza wzbijanie się pyłów podczas zamiatania i korzystnie wpływa na jakość powietrza. Przy sprzyjającej pogodzie na ulicach pojawiają się już zamiatarki i zmywarki. Mają do posprzątania 1500 km ulic. Aby uzyskać efekt dokładnie wyczyszczonych jezdni, konieczny jest kilkukrotny przejazd tych pojazdów, dlatego potrwa to kilka tygodni.

Mimo, że rozpoczęło się już sprzątanie po zimie, posypywarki i pługi w każdej chwili mogą wyjechać do akcji zleconej przez Zarząd Oczyszczania Miasta. Sezon zimowy dla służb miejskich trwa umownie od połowy października do połowy kwietnia.

Czysto dla pieszych i pasażerów

Gdy zimą nie pada śnieg i nie ma gołoledzi, chodniki i przystanki są zamiatane na bieżąco. W miejscach o największym ruchu pieszych odbywa się to nawet codziennie. Dlatego te tereny na wiosnę nie potrzebują dodatkowych porządków, a wysoki standard czystości jest utrzymywany na co dzień. Podobnie jest z usuwaniem śmieci z koszy. Każdy z 12 tys. śmietników, za które odpowiada ZOM, jest opróżniany codziennie przez cały rok, niezależnie od pogody, od 1 do 7 razy na dobę.

Są jednak prace, które wracają na wiosnę, ponieważ nie można ich było prowadzić przy ujemnych temperaturach. To m.in. gruntowne mycie wiat przystankowych, do którego używa się myjek ciśnieniowych. Gdy tylko pozwoli na to pogoda, Zarząd Oczyszczania Miasta zleci czyszczenie ponad 1200 wiat w całej Warszawie.

Jak co roku wraz z wiosną rozpoczyna się również usuwanie pseudograffiti z koszy oszpeconych przez wandali. W tym roku ZOM dysponuje środkami, które pozwolą wyczyścić nawet 1000 śmietników.

Porządki dla rowerzystów

Pozimowe porządki obejmą również ścieżki rowerowe wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. Uprzątnięcie ich z piasku, liści i śmieci to kwestia nie tylko estetyki, ale i bezpieczeństwa rowerzystów. Zanieczyszczenia, które wymagają szybkiego usunięcia, jak np. potłuczone szkło, są także sprzątane interwencyjnie – mogą je zgłaszać również mieszkańcy za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Wiosenna zieleń

Przygotowania do wiosny widać również na 60 pętlach komunikacji miejskiej, którymi opiekuje się ZOM. To powierzchnia 11,5 ha zieleni. Trawniki są sprzątane i wygrabiane, trwa również pielęgnacja krzewów. A już niedługo na kwietnikach ustawionych na krańcowych przystankach pojawi się ponad 11 tys. wielokolorowych bratków.

Czysta Warszawa - wspólna sprawa

Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za czystość wybranych terenów w Warszawie. Zarządców pozostałych miejsc zachęcamy, aby dbali o porządek regularnie, a przy sprzyjającej pogodzie rozpoczęli też gruntowne sprzątanie po zimie. Nad czystością stolicy czuwają także m.in. urzędy dzielnic, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Praskich Terenów Publicznych, Zarząd Zieleni m.st Warszawy i administratorzy osiedli.

Fot. Partner/UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda