mobile
REKLAMA

Wirtualne muzeum warszawskich autobusów otwiera się na zwiedzających

Po wielu miesiącach przygotowań i konsultacji z najlepszymi specjalistami, Miejskie Zakłady Autobusowe otwierają Wirtualne Muzeum Warszawskich Autobusów - pierwsze takie muzeum w Polsce.

Informacja prasowa
Wirtualne muzeum warszawskich autobusów otwiera się na zwiedzających

Chociaż muzea stacjonarne są obecnie zamknięte, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać się do muzeum online. Na przykład Wirtualnego Muzeum Warszawskich Autobusów otwartego dzisiaj przez stołeczne Miejskie Zakłady Autobusowe.

W Muzeum można obejrzeć wszystkie marki autobusów miejskich, które przez ostatnich 100 lat jeździły po Warszawie - od 1920 roku, kiedy powstał Wydziału Ruchu Autobusowego, a na ulice stolicy wyjechały pierwsze autobusy marek Saurer i Benz-Gaggenau, poprzez legendarne Ogórki i Ikarusy, aż po współczesne elektryczne Solarisy.

Każdy zaprezentowany autobus można dokładnie obejrzeć - obrócić, zajrzeć do jego wnętrza, przybliżyć lub oddalić wybrane elementy, a także przeczytać opisy, zapoznać się z okolicznościami sprowadzenia danej marki do Warszawy, czy obejrzeć na autentycznych zdjęciach w miejskiej scenerii. Autorzy muzeum przygotowali też statystyki dotyczące warszawskich autobusów w poszczególnych epokach i rysunki charakterystycznych strojów służbowych obsługi.

Ale Muzeum Warszawskich Autobusów to nie tylko komunikacja. To także szereg, nieraz zaskakujących, ciekawostek na temat miasta, jego przeszłości i ważnych historycznych wydarzeń, takich jak II Wojna Światowa, wybuch stanu wojennego, czy koncert zespołu Rolling Stones w Sali Kongresowej w 1967 roku. Znajdziemy tu wiele unikalnych zdjęć, opisów i cytatów z ówczesnych gazet.

Na odwiedzających muzeum czeka też wspaniały lektor-przewodnik. W jego rolę wcielił się niezastąpiony Tomasz Knapik. Jednym słowem – jak w najprawdziwszym muzeum, a nawet jeszcze lepiej.

Prace nad muzeum trwały wiele miesięcy. Brały w nich udział rzesze ekspertów – specjalistów od transportu miejskiego, varsavianistów, historyków, archiwistów, z którymi projekt był konsultowany na każdym kroku.

Muzeum można odwiedzać pod adresem: https://muzeum.mza.waw.pl/

Fot. mat. pras.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda