mobile

Wspólne śpiewanie pieśni Marii Bienias

W ostatnią środę w Pracowni Duży Pokój odbyły się warsztaty, podczas których uczestnicy śpiewali pieśni mistrzyni ludowej Marii Bienias.

Katarzyna Anna Kamecka
Wspólne śpiewanie pieśni Marii Bienias

W środę w Pracowni Duży Pokój na ulicy Wareckiej 4/6 odbyło się wspólne śpiewnie pieśni Marii Bienias - mistrzyni ludowej pieśni, mieszkającej na terenie Mazowsza Leśnego we wsi Wola Korycka Górna. Wielokrotnie nagradzana za swoją twórczość, jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o szybko odchodzących w niepamięć tradycjach - zna ona łącznie ponad 600 pieśni i przyśpiewek.

W trakcie warsztatów mieliśmy okazję zapoznać się ze starymi kolędami, a także z tym co przynosi życie na wsi - ze szczęściem, smutkiem oraz zabawą. Wspaniałe pieśni opowiadające proste, malownicze historie były zaśpiewane w tradycyjnej, ludowej formie.

Święty Bazyli Wielki wieku temu mówił, że „Śpiew jest odpoczynkiem dla duszy i początkiem pokoju. Uspokaja tumult i wzburzenie myśli, uśmierza gniew. Przygotowuje ludzi do miłości, łączy odstępców, godzi wrogów” i trudno się z nim nie zgodzić.

Śpiew przynosi również wiele korzyści dla naszego organizmu; dotlenia, ćwiczy przeponę, relaksuje, korzystnie wpływa na układ oddechowy, krwionośny i trawienny, a nawet rozwija inteligencję, dostarcza przyjemności estetycznych i towarzyskich.

Organizatorką całej akcji jest Magda Szpuda, której hobby jest kultura ludowa. Oprócz śpiewu Pani Magda gra jeszcze w kapeli ludowej "Mysie bobki" na skrzypcach oraz na akordeonie. Przez 3 lata gromadziła pieśni, z którymi w bardzo atrakcyjnej formie dzieli się teraz z uczestnikami warsztatów.

Na zajęcia może przyjść każdy bez obaw o brak talentu wokalnego, można śpiewać tak jak się potrafi i dowiedzieć się ciekawych rzeczy o swojskiej, zanikającej już kulturze. Wszyscy są mile widziani. Warsztaty są bezpłatne, można jednak wesprzeć datkiem pracownie, w której się odbywają.

Następne warsztaty odbędą się w dniach:

- 22 stycznia (poniedziałek), w godz. 18-20,

- 12 lutego (poniedziałek), w godz. 18-20.

Katarzyna Anna Kamecka

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko