Wybieramy najlepiej zrewitalizowane zabytki na Mazowszu
Właściciele niedawno odnowionych zabytków mają szansę nie tylko na prestiżowe wyróżnienie, ale też na całkiem konkretne nagrody. Samorząd województwa mazowieckiego zaprasza do udziału w konkursie „Renowacja Roku Zabytków Mazowsza”. Zgłoszenia można wysyłać do 31 lipca
Co dziesiąty polski zabytek możemy podziwiać w województwie mazowieckim. Łącznie na Mazowszu mamy ich blisko 8 tys. Samorząd województwa od lat dba o ich zachowanie dla potomnych przekazując pieniądze na ich remonty i konserwacje. Tylko w ubiegłym roku władze Mazowsza w ramach programu „Mazowsze dla zabytków” przeznaczyły 11 mln zł na remont 135 mazowieckich zabytków. Konkurs „Renowacja Roku Zabytków Mazowsza” ma na celu docenienie najlepszych zrewitalizowanych w regionie projektów.
Do konkursu „Renowacja Roku Zabytków Mazowsza” mogą zgłaszać się właściciele zabytków, wpisanych do rejestru zabytków lub figurujących w gminnej ewidencji zabytków, przy których przeprowadzono prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane zakończone po 1 stycznia 2020 r.
Oprócz kategorii z zeszłego roku – zabytków wpisanych do rejestru zabytków, nowością w tegorocznej edycji konkursu jest druga kategoria konkursowa– obiekty figurujące w gminnej ewidencji zabytków. Nagrody przewidziano dla sześciu najlepiej odnowionych zabytków. Za zdobycie pierwszych miejsc można otrzymać 15 tys. zł.
Do udziału w konkursie zaprasza Wicemarszałek Wiesław Raboszuk przekonuje, że zabytki mogą być doskonałym wypełnieniem oferty turystycznej województwa mazowieckiego – Mazowsze ma wiele do zaoferowania również, jeśli chodzi o architekturę. W każdej części naszego regionu znajdziemy prawdziwe zabytkowe perełki. A co ważne jest ich coraz więcej. Zawdzięczamy to właścicielom, którzy z ogromną troską dbają o ich stan, a często wręcz odbudowują czy odtwarzają całe obiekty. I właśnie ich chcemy nagrodzić w tym konkursie.
Rok temu wygrały obiekty w Żyrardowie, Brwinowie i Raszynie
W zeszłym roku nagrody główne w konkursie na renowację roku zdobyli – Kantor w Żyrardowie, Pałac Wieruszów-Kowalskich w Brwinowie oraz budynek Austerii w Raszynie. Wszystkie pomysły obejmowały remont oraz adaptację budowli i miały na celu promocję zrównoważonej opieki nad zabytkami oraz dobre praktyki konserwatorskie.
Szczegóły oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: https://mazovia.pl/pl/konkursy/renowacja-roku-zabytkow-mazowsza-iii-edycja.html
fot.UMWM

![[KONKURS] Wygraj najnowszą książkę Marty Zaborowskiej - premiera 1 lipca](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/073dc21a177e593af05937574a505dc2b5bedbc6.jpeg)


















![[ROZWIĄZANIE KONKURSU] Wygraj podwójną wejściówkę na spektakl "Nie lubię Pana, Panie Fellini" w Scenie Metro](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/d16bfc4bd199cda12e0c1c13efa6cda0711f6450.jpeg)
![[KONKURS] Wygraj podwójną wejściówkę na spektakl "Nie lubię Pana, Panie Fellini" w Scenie Metro](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/5e375e6a24da2e066ad74ba93d6511eb1239e293.jpeg)
![[ROZWIĄZANIE KONKURSU] „Smak bezwzrokowego życia” – wygraj pakiet książek Marka Kalbarczyka](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/9175df796924cbc775c4c2c80f0f8a83fe3e0a0d.jpeg)














