mobile
REKLAMA

Wyróżnienie honorowe w rękach Projektu Praga

Czas na ukłony i gratulacje - warszawska pracownia architektoniczna Projekt Praga dostała wyróżnienie w konkursie na muzeum Guggenheima w Helsinkach.

 

TAGI
Wyróżnienie honorowe w rękach Projektu Praga

Konkurs na muzeum Guggenheima jest jednym z bardziej prestiżowych konkursów architektonicznych na świecie. Do tej pory pojawiły się cztery takie budynki: w Nowym Jorku, Bilbao, Berlinie oraz pałac w Wenecji, w którym mieści się kolekcja Peggy Guggenheim. Muzea powstają dzięki fundacji Solomona R. Guggenheima, której celem jest gromadzenie, przechowywanie i badanie sztuki współczesnej.

Na dwuetapowy konkurs Guggenheim Helsinki wpłynęło 1715 prac z 77 krajów. Spośród nich jury wybrało sześciu finalistów i przyznało piętnaście wyróżnień honorowych – w tym wyróżnienie dla warszawskiej pracowni Projekt Praga.

„Nad propozycją muzeum pracowaliśmy z myślą o fińskich ideach otwartości, dostępności i łączności z naturą, które staraliśmy wyrazić w projekcie na różnych poziomach. Budynek i fragment miasta go otaczający kształtowaliśmy bardziej jako przyjazny krajobraz i przestrzeń publiczną, mniej jako gmach czy ikonę” - opisują swoją ideę autorzy.

„Ogólnie założenie można opisać jako połączenie dwóch elementów: dwupoziomowego publicznego placu skontrastowanego z wyniesioną bryłą przestrzeni wystawowych. Dolny, przekryty poziom mieści hall i funkcje towarzyszące. Górny – to otwarty miejski plac o łagodnie pofalowanej powierzchni. Oba poziomy łączą się i przenikają w wielu miejscach, zwiększając dostępność różnorodnych podstref” - obrazują autorzy. - “Podczas gdy plac ma miejski, dynamiczny, otwarty charakter i łączy się przestrzeniami publicznymi miasta, bryła wystawowa to bardziej introwertyczne miejsce skupienia i indywidualnego obcowania ze sztuką.”

Autorzy zwracają szczególną uwagę na pojawiające się w projekcie odniesienia do elementów fińskiej architektury. Zachowano tradycyjny fiński model „chatki”, dwuspadową formę dachów oraz drewniane ogrodzenie ukształtowane ze skośnych elementów, które wykorzystano w zewnętrznej powłoce fasady bryły wystawowej.

Ideą kształtowania poszczególnych przestrzeni muzeum było uzyskanie różnorodności za pomocą najprostszych środków - otwarć i domknięć, światła, zderzenia różnych skal i proporcji.

Nad projektem pracował zespół w składzie: Marcin Garbacki, Karolina Tunajek, Urszula Grabowska, Paweł Lipiński, Piotr Lutarewicz, Katarzyna Krokos, Katarzyna Pyka, Jan Szkarłat.

Muzeum Guggenheim Helsinki ma powstać na działce w zatoce Etelasatama, eksponowanej części miasta położonej blisko historycznego centrum.

Obecnie w Kunsthalle w Helsinkach trwa wystawa „Guggenheim Helsinki NOW”, na której można obejrzeć prace finalistów, projekty wyróżnione oraz analizy stworzone na bazie wszystkich zgłoszeń.


 

Źródło wizualizacji: PROJEKT PRAGA

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda