XV Edycja Pucharu Świata Szabla Kilińskiego

W dniach 9 – 12 lipca w Courtyard by Marriott przy ulicy Żwirki i Wigury 1 na warszawskim Okęciu odbyły się zawody szermierzy na wózkach o Puchar Kilińskiego. To już piętnasta edycja tej imprezy.
„Szabla Kilińskiego” jest największą na świecie imprezą szermierczą dla niepełnosprawnych sportowców. W tym roku do pojedynków stanęło ponad 200 zawodników z 29 krajów. Można było zobaczyć zmagania sportowców m.in. z Chin, Korei Południowej, Niemiec, Francji, Iraku, Węgier i Ukrainy.

Polskę reprezentowali: Dariusz Tender (szpada, floret kat. A), Grzegorz Pluta (szpada, floret kat. B), Marta Fidrych (szpada, szabla kat. A), Norbert Całka (szpada, floret kat. A), Adrian Castro (szabla, floret kat. B), Jacek Gaworski (floret kat. B), Marta Makowska (floret, szpada kat. B), Renata Burdon (szabla, szpada kat. A), Zbigniew Wyganowski (floret, szpada kat. B), Michał Zalewajek (floret, szpada kat. A), Kajetan Ruszczyk (floret, szabla kat. A), Grzegorz Lewonowski (szpada kat. B), Rafał Treter (szpada, szabla kat. A), Kamil Rząsa (szpada, floret kat. B), Rafał Ziomek (floret, szpada kat. A), Stefan Makowski (szabla kat. A) i Adam Michałowski (szpada, floret kat. C).

Puchar Świata Szabla Kilińskiego Grand Rrix, to, co się odbywa każdego roku w Warszawie, jest spotkaniem sportowców, którzy się znają się od lat – powiedziała Monika Dąbrowska, wolontariuszka. Domino sportowej rywalizacji, ci zawodnicy przyjaźnią się. Przyjeżdżają tutaj, żeby zmierzyć się z przeciwnikiem, zmierzyć się z samym sobą przed Mistrzostwami Świata. Mistrzostwa Świata odbędą się we wrześniu na Węgrzech. I to co mówi jeden z mistrzów – Dariusz Tender – traktują te zawody jako trening, zbierają też punkty do Rio, gdzie odbędzie się paraolimpiada w 2016 roku. Puchar Szabla Kilińskiego jest przyjacielskim spotkaniem. Jest co oglądać. Każda walko to inna technika. Przyjście tutaj i obejrzenie chociażby jednej walki wzbogaca nas niesamowicie, dlatego, że ci ludzie poza tym, że walczą ze swoją niepełnosprawnością fizyczną, walczą przede wszystkim ze słabością psychiczną. Muszą siebie przewalczyć na dwóch polach. I w momencie, kiedy widzimy osobę na wózku, wydaje nam się, że my musimy im pomóc. Nie prawda, to oni pomagają nam.

Atmosfera za zawodach jest gorąca – powiedziała Renata Burdon - Bardzo wiele krajów, bardzo wielu zawodników, mnóstwo wrażeń i mnóstwo walk. Bardzo ważnych walk, gdyż toczymy bój o kwalifikacje do Rio.

Jej przygoda z szermierką na wózkach zaczęła się na obozie sportowym. Ten sport wymaga kondycji, techniki, wytrwałości, pracowitości, systematyczności i bardzo sprawnego umysłu – dodała Burdon.

Czwartek 9 lipca był dniem pojedynków na szable. Najlepszą kobietą okazała się Amarilla Veres z Węgier. Najlepsza Polka, Renata Burdon zajęła 7 miejsce. Zwycięzcą wśród mężczyzn walczących w kategorii A okazał się zawodnik z Ukrainy – Andrii Demchuk. Drugie miejsce zajął Polak – Stefan Makowski. W kategorii B najlepszy był reprezentant Polski – Adrian Castro, który pokonał Rosjanina Aleksandra Kurzina.

W piątek 10 lipca kobiety walczyły we florecie a mężczyźni w szpadzie. Pierwsze miejsca zajęły zawodniczki z Węgier, Włoch i Niemiec. Wśród mężczyzn pojedynki wygrali reprezentanci Chin, Wielkiej Brytanii i Ukrainy.

11 lipca, w sobotę rozegrano walki kobiet w szpadzie i mężczyzn we florecie. Najlepszą zawodniczką w kategorii A okazała się Chinka – Jing Rong. Najlepsza Polka Marta Fidrych zajęła 6 miejsce. W kategorii B wygrała Rosjanka Ludmila Vasileva. Marta Makowska – najlepsza z Polek zajęła 9 miejsce. Kategorię C wygrała reprezentantka Rosji Anna Gladilina. Na 6 miejscu znalazła się Polka Lidia Barańska.
Floret mężczyzn walczących w kategorii A wygrał zawodnik z Chin – Gang Sun. Dariusz Pender z Polski zajął 4 miejsce. Tak samo jak w kategorii A, w kategorii B wygrał przedstawiciel Chin – Daoliang Hu. Polak, Zbigniew Wyganowski zajął 5 pozycję.
Sergiej Barinov z Rosji był najlepszym zawodnikiem w kategorii C. Adam Michałowski – najlepszy z Polaków zajął 13 miejsce.

Niedziela była dniem zmagań drużynowych. Przyniosła srebro reprezentacji Polki mężczyzn, którzy ulegli Grekom. Trzecie miejsce zajęli szermierze z Ukrainy. Poza podium znalazła się polska drużyna kobiet – zawodniczki zajęły 4 miejsce. Pierwsze zdobyły Rosjanki, wygrywając z reprezentacją Hong Kongu. Trzecie miejsce zajęły zawodniczki w Węgier.

Organizatorem Pucharu Świata był Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa. Klub ten powstał w 1991 roku z inicjatywy osób niepełnosprawnych, pracowników naukowych i studentów warszawskiej AWF. Klub od początku swojej działalności promował ideę wykorzystania sportu i rywalizacji sportowej jako doskonałego środka w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, dążąc zarazem do osiągnięcia mistrzostwa sportowego w zaadaptowanej przez siebie i stworzonej w Polsce od zera dyscyplinie sportu – szermierce na wózkach.

Patronat Honorowy nad XIV edycją Pucharu Świata w szermierce na wózkach „Szabla Kilińskiego” objął Jarosław Duda – Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.