Alejki w parku Traugutta zostały nazwane
Alejki w parku Romualda Traugutta, nazwanego na cześć dyktatora Powstania Styczniowego, zostały dedykowane trzem wybitnym postaciom zaangażowanym w walkę o niepodległość. Imiona Heleny Kirkorowej, Józefy Gudzińskiej i Marii Ilnickiej teraz upamiętniają ten obszar.

22 stycznia obchodziliśmy 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, które zyskało miano "wojny kobiecej" ze względu na aktywny udział kobiet w różnych aspektach działań powstańczych. Kobiety brały udział w nabożeństwach, kwestowaniu, noszeniu żałobnych strojów, a także pełniły ważne funkcje kurierów, pielęgniarek, organizatorek i obrończyń. Niektóre z nich walczyły wręcz z bronią w ręku, a ich aktywność zaowocowała liczniejszym zaangażowaniem kobiet w kolejnych latach walk o wolność kraju.
W uroczystości szczególnie uhonorowano trzy wyjątkowe postacie: Helenę Kirkorową, która ukrywała Romualda Traugutta i brała udział w działaniach łącznościowych; Józefę Gudzińską, która mimo prześladowań nie zdradziła sprawców oraz udzieliła schronienia emisariuszowi Rządu Narodowego; oraz Marię Ilnicką, poetkę i działaczkę społeczną, zaangażowaną w organizację i propagowanie wartości patriotycznych.
Wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek podkreślił, że te kobiety wyprzedziły swój czas, łamiąc tradycyjne role kobiet w tamtej epoce, i stały się inspiracją dla późniejszych pokoleń emancypantek. Dodał, że Powstanie Styczniowe zaangażowało więcej kobiet niż jakiekolwiek inne powstanie w Europie, co świadczy o ich wyjątkowym wkładzie w walkę o niepodległość.
Park im. Romualda Traugutta, będący miejscem symbolicznym dla historii walk o niepodległość, został założony w latach 1925–1929. Park ten, oprócz swojej roli rekreacyjnej, pełni funkcję upamiętnienia bohaterów i bohaterek Powstania Styczniowego.
fot. UMW