mobile
REKLAMA

Apel o rozsądek

Nie tylko wysoka temperatura ale takze bezmyślność może w tak upalnych dniach doprowadzić do tragedii. Co roku słyszymy o przypadkach psów lub dzieci zamkniętych w nagrzanych samochodach, czasem nawet bez uchylonego okna. Z apelem do policji, w tej sprawie wystąpiło Warszawskie Forum Lewicy.

TAGI
Apel o rozsądek

W Apelu czytamy:

"Warszawskie Forum Lewicy (Stowarzyszenie zwykłe) w nawiązaniu do ostatniego zdarzenia, tj. „Mężczyzna, który wybił szybę w aucie ratując życie psa, usłyszał od policjantów, że odpowie za uszkodzenie mienia”. Mężczyzna, która – w naszej ocenie – zachował się prawidłowo, a wręcz wzorcowo ratując zwierzę (psa) z zamkniętego pojazdu, przy ponad 30 stopniowym upale usłyszał zarzuty od właścicieli pojazdu, dotyczące zniszczenia mienia. Policjanci interweniujący na miejscu zdarzenia nawet nie zbadali sprawy zamkniętego psa w rozgrzanym aucie i byli głusi na zeznania świadków, w tym samego oskarżonego, którego interwencja prawdopodobnie zapobiegła tragedii. Właścicielka pojazdu i psa nawet nie dostała mandatu!

„Właścicielka psa tłumaczyła, że zostawiła pupila tylko na kilka minut, miała w tym czasie skorzystać z bankomatu. Nie poczuwa się do winy, co więcej, to ona uważa się za ofiarę tej sytuacji”. 
Policja nie potrafi wyjaśnić, dlaczego właścicielka psa nie została nawet ukarana mandatem, 
a pan Jakub za to, że ratował jej psa, został wezwany na przesłuchanie – to niestety codzienna rzeczywistość komentuje Prezes Stowarzyszenia Michał Więckiewicz. Michał Więckiewicz ubolewa nad faktem, tak przeprowadzanej akcji przez organy ścigania, czy teraz – stawia pytanie: będziemy się zastanawiać, czy ratować człowieka, zwierzę? „Wierzę, że pomimo takiej postawi nie zmieni się nasze nastawienie i nadal, będziemy reagować w sposób jaki zareagował oskarżony mężczyzna, w walce o życie nieraz liczy się każda sekunda kwituje Więckiewicz.

W imieniu WFL Michał Więckiewicz wnosi do Komendanta Policji o przeszkolenie wszystkich policjantów i policjantek, jak mają się zachowywać w podobnych sytuacjach, Jak zabezpieczyć dowody, zebrać świadków i kogo należy ukarać w takiej sytuacji, a kogo należy wyróżnić za bohaterski czyn. Więckiewicz wnosi o przesłanie – w trybie pilnym – do wszystkich komisariatów Policji na terenie Polski wytycznych oraz definicji stanu wyższej konieczności, tak, aby każdy Policjant w Polsce mógł się z tym zapoznać wyruszając na interwencję w miasto.

Stan wyższej konieczności, przypomina Więckiewicz, występuje wtedy, gdy spełnione są niżej wymienione przesłanki, tj.: a) zagrożenie (niebezpieczeństwo) musi być rzeczywiste, bezpośrednie (stwarzać natychmiastowe zagrożenie), skierowane przeciwko dobru prawnie chronionemu; b) działania podjęte w celu ratowania dobra muszą być zgodne z zasadą subsydiarności (tzn. poświęcenie jednego dobra w celu uratowania dobra drugiego musi być jedynym wyjściem; nie może być innego alternatywnego rozwiązania) oraz z zasadą proporcjonalności (dobro ratowane musi przedstawiać wartość wyższą niż dobro poświęcone). Nie popełnia przestępstwa ten, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego. Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych powyżej, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego."

Czekamy na odpowiedź Policji. 

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda