mobile

Apel samorządowców o testy dla oświaty i żłobków

Prezydenci polskich miast apelują do rządu o obowiązkowe testy na obecność koronawirusa dla wszystkich pracowników żłobków i placówek oświatowych, którzy mają bezpośredni kontakt z dziećmi.

inf. prasowa
Apel samorządowców o testy dla oświaty i żłobków

Wyniki testów na obecność koronawirusa wśród personelu żłobków i przedszkoli w Łodzi pokazały, że blisko 14 proc. przebadanych pracowników miało pozytywny lub wątpliwy wynik badań – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i przewodniczący Unii Metropolii Polskich. – Apelujemy do rządu, żeby wydał dyspozycję Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu o skierowaniu na badania testami genetycznymi wszystkich pracowników żłobków i pracowników oświaty, mających bezpośredni kontakt z dziećmi – dodaje.

Także ja wystąpiłam do wojewody z apelem, żeby robić badania. Liczymy, że bezpieczeństwo wszystkich obywateli zwycięży – dodała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Żądamy przeprowadzenia przez rząd obowiązkowych testów na COVID-19 u pracowników żłobków, przedszkoli i szkół. To jest kwestia odpowiedzialności, musimy zadbać o bezpieczeństwo personelu, dzieci i ich rodziców – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy podkreśla: – My, tutaj, stoimy nie tylko w imieniu prezydentów dużych miast, ale także prezydentów, burmistrzów i wójtów miast mniejszych, miasteczek i wsi - bo wszyscy mamy takie same problemy. Rząd odwrócił się plecami do pielęgniarek, lekarzy, odwrócił się plecami także do tych wszystkich, którzy pracują w żłobkach i przedszkolach. Decyzja rządu o otwarciu placówek nie była konsultowana z samorządami, na które została przerzucona cała odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, rodzicom i personelowi placówek. W samej Warszawie w przedszkolach i żłobkach pracuje 16 tysięcy osób. Domagamy się, aby przy odmrażaniu gospodarki zwiększać liczbę testów wśród obywateli.

W związku z decyzją rządu z 30 kwietnia br. o otwarciu żłobków i przedszkoli, w wydanych wytycznych sanitarnych nie została uwzględniona konieczność przeprowadzania badań przesiewowych na obecność koronawirusa u pracowników żłobków i przedszkoli.

 

Przygotowania Warszawy do otwarcia żłobków i przedszkoli

W skali całego miasta przygotowania do ponownego otwarcia miejskich żłobków i przedszkoli były skomplikowaną operacją logistyczną i finansową. W tym celu kupiliśmy ponad 3 miliony środków ochrony osobistej dla pracowników tych instytucji, tj. jednorazowe rękawiczki, maseczki, przyłbice i fartuchy. Przez siedem dni przeprowadziliśmy akcję dezynfekcji okolic miejskich przedszkoli i żłobków oraz setek placów zabaw na terenie placówek. We współpracy z autorytetami medycznymi przygotowaliśmy miejskie wytyczne sanitarne dla placówek i zasady organizacji opieki nad dziećmi.

 

Frekwencja w miejskich żłobkach i przedszkolach

W przeprowadzonych przez miasto ankietach poprzedzających otwarcie placówek, wysłanie dzieci do żłobków deklarowało ok. 34 proc. rodzin – ostatecznie do miejskich instytucji przyszło 15 proc. maluchów, czyli dokładnie 1267 dzieci.

Frekwencja w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych również była niska. Rodzice zadeklarowali wcześniej, że udział w zajęciach weźmie ponad 12 tysięcy dzieci. Ostatecznie, pierwszego dnia do stołecznych placówek trafiło zaledwie 5,6 tys. dzieci, czyli ok. 10 proc. spośród wszystkich, które uczęszczały na co dzień do przedszkoli.

 

 

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda