mobile

Bielany stawiają na oświatę

- Chcę, żeby za kilka lat infrastruktura oświatowa na Bielanach była w pełni zmodernizowana i nowoczesna – mówi w rozmowie z „Informatorem Stolicy” Grzegorz Pietruczuk, Burmistrz Dzielnicy Bielany.

Redakcja
TAGI
Bielany stawiają na oświatę

Reforma systemu oświaty, spowodowała konieczność przyjęcia do szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2019/2020 podwójnego rocznika (absolwentów ósmej klasy szkoły podstawowej oraz trzeciej klasy gimnazjum), wymuszając na samorządzie działania, zmierzające do zapewnienia jak największej liczby miejsc. Jak sytuacja wygląda na terenie dzielnicy Bielany?

Dzięki ogromnemu wysiłkowi przede wszystkim Dyrektorów i całego grona pedagogicznego oraz pracowników Wydziału Oświaty i Wychowania Dzielnicy Bielany udało się przeprowadzić bardzo dużą i trudną operację logistyczną związaną z rekrutacją. Nie było łatwo, ale staraliśmy się, aby w naszych placówkach zapewnić miejsce jak największej grupie młodych ludzi.

Dokonaliśmy koniecznych modernizacji oraz zaadaptowaliśmy pomieszczenia, które od 2 września staną się salami lekcyjnymi dla ponad dwukrotnie większej grupy uczniów. W nowym roku szkolnym utworzyliśmy dodatkowe 62 oddziały klas pierwszych. W sumie będzie ich 114 dla 3699 uczniów.

To duże obciążenie dla budżetu?

Wszystkie wydatki realizujemy ze środków własnych dzielnicy i nie ma niestety wsparcia ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej w związku z reformą, którą wprowadzono. W całym mieście wydatki na dostosowanie szkół do podwójnego rocznika przekroczyły 80 mln złotych, z czego ministerstwo zwróciło jedynie 3,5 mln złotych. Podobnie jest z subwencją oświatową. Wzrosła tylko o 177 mln złotych, mimo że wydatki bieżące na oświatę w całym mieście wzrosły o 530 mln złotych. Na samych Bielanach o 21 mln złotych – z 267 mln w ubiegłym roku do prognozowanych 288 mln złotych w 2019 roku.

Przed wakacjami na Chomiczówce dzieci zaczęły korzystać z nowego budynku przedszkola przy ulicy Bogusławskiego. To piąta placówka oddana do użytku w ostatnim roku. Tempo imponujące.

Rozbudowa i modernizacja infrastruktury oświatowej to priorytet dla Bielan. Na dniach rusza rozbudowa placówki przedszkolnej przy ulicy Wergiliusza. Za ponad 5 milionów złotych pracownicy i przedszkolaki zyskają bardziej komfortowe i przestronne pomieszczenia. Nieco mniej pochłonie remont popularnego „Maczka” na osiedlu Ruda. Prace obejmują naprawę dachu, naprawę konstrukcji budynku wraz ze wzmocnieniem fundamentów, termomodernizację, wymianę okien oraz przebudowę wejść do budynku szkoły. Staramy się pozyskać kolejne siedem milionów złotych na drugi etap prac obejmujący remont wnętrz szkoły.

Na tym nie koniec, bo ogłosiliśmy właśnie przetarg na rozbudowę Szkoły Podstawowej przy ulicy Samogłoska. Dzięki inwestycji placówka zyska siedem dodatkowych sal lekcyjnych. Przygotowujemy rownież przetarg na budowę żłobka przy ulicy Bogusławskiego, który pomieści 150 najmłodszych mieszkańców dzielnicy.

W planach mamy budowę od podstaw przedszkola na osiedlu Ruda, a także kapitalny remont przedszkoli przy Tołstoja, Brązowniczej i Broniewskiego. W przypadku szkół niezbędny jest kompleksowy remont placówki przy ulicy Arkuszowej.

 

Dużo dzieje się w przypadku remontów bieżących.

Staramy się remontować poszczególne części placówek. Ostatnio z oszczędności własnych przeznaczyliśmy ponad milion złotych na remonty łazienek w czterech podstawówkach. Zresztą podobnych prac jest więcej m.in.: remont dachu Przedszkola nr 39 przy ulicy Doryckiej 1 i w Szkole Podstawowej nr 263 przy ulicy Szegedyńskiej 11. W Przedszkolach nr 39 i 307 wymieniliśmy ogrodzenie, a w Zespole Szkół nr 10 przy ulicy Perzyńskiego 10 był remont łazienek. Na Skalbmierskiej 12 w Przedszkolu nr 49 wymieniliśmy wentylację w kuchni, w internacie przy Lindego 20 prowadzone są prace przy wymianie instalacji elektrycznej. Nowe okna pojawią się w budynku szkoły przy ulicy Żeromskiego 81, a w przedszkolu przy ulicy Gajcego 9 wyremontujemy elewację budynku.

Remonty budynków placówek oświatowych to nie jedyne prace. Dzielnica zleca również modernizację otoczenia szkół i przedszkoli. Nowe place zabaw zyskają Szkoła Podstawowa nr 187 przy ulicy Staffa 21 oraz Szkoła Przymierza Rodzin przy ulicy Nocznickiego 7. Z kolei w Szkole Podstawowej nr 209 przy ulicy Reymonta 25 modernizowane jest oświetlenie boiska i są dobudowywane trybuny. Dodatkowo przy Szkole Podstawowej nr 247 przy ulicy Wrzeciono 9 powstaje rodzinna strefa rekreacji, a przy Szkole Podstawowej nr 80 przy ulicy Aspekt realizowany jest projekt rekreacja w sadzie.

Tak naprawdę potrzebujemy jeszcze kilkunastu milionów złotych na remonty bieżące i 60 milionów złotych na bardziej kompleksowe modernizacje w oświacie i nie tylko. Mamy całą listę inwestycji potrzebne są nowe Domu Kultury Piaski i Ruda, a także nowa pływalnia i hala sportowa.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda