Co dalej ze Skrą?
Ze względu na zły stan techniczny obiektu sportowego przy ul. Wawelskiej 5 Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję nakładającą na Robotniczy Klub Sportowy Skra obowiązek zamknięcia całej nieruchomości z rygorem natychmiastowej wykonalności.
- Nasza walka o odzyskanie „Skry” trwa już od 10 lat. Obiekt został doprowadzony przez Robotniczy Klub Sportowy „Skra” do całkowitej ruiny i stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających na jego terenie. Muszę podkreślić, że pomimo zaawansowanych działań, wyłonienia zwycięskiej koncepcji modernizacji kompleksu sportowego, zabezpieczenia środków finansowych na realizację I etapu odbudowy i pełnej gotowości do podjęcia konkretnych prac, Warszawa wciąż czeka na wydanie nieruchomości. Mam nadzieję, że decyzja Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego przybliży nas do odzyskania obiektu i rozpoczęcia tak długo wyczekiwanej przez warszawskich sportowców i mieszkańców modernizacji. Jesteśmy gotowi, aby „Skra” wróciła na sportową mapę Warszawy, dlatego ponownie apeluję do prezesa Kaliszewskiego, aby oddał obiekt – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy i dodaje – Nieodpowiedzialne działania stowarzyszenia mają jeszcze jedną, poważną konsekwencję. Na tym terenie ma swoją siedzibę Ochocki Klub Sportowy Skra - organizacja niezależna od RKS Skra, zrzeszająca niemal 200 zawodników. Władze Skry doprowadziły do tego, że zostali oni pozbawieni swojego „sportowego domu”. Uspokajam jednak, że znajdziemy dla nich miejsce do treningu w miejskich obiektach sportowych.
Działamy w sprawie „Skry” - przypomnijmy
W styczniu 2014 r. roku Sąd Apelacyjny wydał wyrok korzystny dla miasta w sporze z klubem RKS „Skra” i Global Investment Fund, dotyczącym nieprzedłużenia użytkowania wieczystego terenów pod i wokół stadionu Skry. W listopadzie 2015 r. Sąd Najwyższy oddalił złożone przez Global Investment Fund i klub RKS „Skra” skargi kasacyjne ze względu na bezzasadność podstaw kasacyjnych przytoczonych przez skarżących. W uzasadnieniu sądu padły ważne słowa: „Ruina obiektów sportowych i rekreacyjnych jest wynikiem dotychczasowego sposobu wykonywania prawa użytkowania wieczystego: braku koniecznych napraw i remontów. Przedłużenie użytkowania wieczystego na dotychczasowych warunkach oznaczałoby kontynuację stanu, w którym wykonywanie prawa użytkowania wieczystego nie służyłoby społecznie istotnym celom, związanym z rekreacyjno-sportowym wykorzystaniem nieruchomości i tym samym pozostawało w sprzeczności z ważnym interesem społecznym.”
Zarządzeniem Nr 1595/2016 Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 28 października 2016 r. powołany został Zespół ds. określenia planu rozwoju nieruchomości przy ul. Wawelskiej 5 (z późn. zm.). W ramach pracy Zespołu odbyło się wiele spotkań, również z udziałem przedstawicieli RKS „Skra”. Zespół podsumował swoje prace w dniu 24 sierpnia 2017 r. i zgodnie z jego ostateczną rekomendacją m.st. Warszawa wezwało klub RKS „Skra” do wydania nieruchomości.
W wyniku powyższych działań i braku chęci współpracy ze strony Robotniczego Klubu Sportowego „Skra”, m.st. Warszawa na początku października 2018 r. złożyło pozew do Sądu Okręgowego o wydanie nieruchomości przy ul. Wawelskiej.
W październiku 2018 rozstrzygnęliśmy również konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję modernizacji terenu przy ul. Wawelskiej 5. Istotne jest, iż sąd konkursowy, który przygotowywał wytyczne konkursowe, a następnie dokonał wyboru złożonych prac, składał się nie tylko z przedstawicieli Urzędu m.st. Warszawy, ale także członków niezależnego Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) oraz władz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki - Tomasza Majewskiego, złotego medalistę m.in. igrzysk olimpijskich, aktualnie wiceprezesa PZLA oraz Zbigniewa Polakowskiego, wiceprezesa PZLA ds. inwestycji i obiektów lekkoatletycznych.
Autorzy zwycięskiego projektu - Aleksander Wadas z Gdańska oraz Weronika Marek i Anna Odulińska z Warszawy otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 70 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Szczegółowe informacje na temat wyników konkursu znajdują się tutaj.
W walkę o odzyskanie nieruchomości przy ul. Wawelskiej włączyli się również Tomasz Majewski, wiceprezes PZLA oraz Zbigniewa Kostka, prezes OKS Skra Warszawa. W kwietniu br. wystosowali list otwarty do Krzysztofa Kaliszewskiego, prezesa RKS Skra, aktualnego posiadacza obiektu sportowego przy ul. Wawelskiej 5, nawołujący do oddania obiektu w ręce miasta.
Sport wróci na „Skrę” – dwa etapy odbudowy
Proces odbudowy „Skry” miasto będzie realizować w dwóch etapach, dzięki czemu obiekt szybciej zostanie przywrócony mieszkańcom Warszawy i jej sportowcom. W pierwszym etapie zrealizowane zostaną zespół treningowy, obejmujący stadion lekkoatletyczny (rozgrzewkowy dla stadionu głównego), rzutnie oraz budynek zaplecza, a także strefa sportowo-rekreacyjna. Ta część inwestycji ma wesprzeć nie tylko sportowców w ich codziennych treningach, ale będzie również służyć mieszkańcom w zaspokojeniu ich potrzeb związanych z rekreacyjnym uprawianiem sportu.
Kolejnym etapem, realizowanym w drodze odrębnego postępowania, nawiązującym do wyłonionej w konkursie koncepcji dla całego kompleksu sportowego, winno być przystąpienie do modernizacji stadionu głównego.
Docelowo na terenach przy ul. Wawelskiej 5 powstanie nowoczesny obiekt lekkoatletyczny kategorii II, na którym będą mogły być rozgrywane mistrzostwa rangi międzynarodowej.
Źródło: UM Warszawa