Co wybudowano na Ochocie w 2015 roku?
„Wszystkie zaplanowane inwestycje zostały zrealizowane lub trwa ich realizacja. Nie ma inwestycji zaniechanych” - informuje Krzysztof Kruk, zastępca burmistrza dzielnicy Ochota. Co innego mówią niektórzy radni. Co zbudowano na Ochocie w 2015 roku?
„Dzielnica nie zrealizowała przejścia dla pieszych i przejazdu rowerowego przez ulicę Raszyńską na wysokości Koszykowej. Nie zrealizowała mimo, że projekt usprawnienia ruchu pieszego i rowerowego na Ochocie został wybrany głosami prawie 3000 Ochocian” – mówi nam radny Łukasz Gawryś. Według niego ten pomysł był jednym z najbardziej popularnych w całej Warszawie. W ramach budżetu partycypacyjnego, inżynier ruchu Janusz Galas, zablokował realizację tego projektu. „Prezydent Wojciechowicz deklarował, że znajdą się pieniądze na budowę sygnalizacji w tym miejscu, jednak do tej pory żadne środki nie zostały przyznane” – irytuje się Gawryś. „Wszystko wskazuje na to, że ci wszyscy ludzie, którzy głosowali na ten projekt, zostali po prostu oszukani” – dodaje.
To nie koniec niezrealizowanych inwestycji. Nie udało się także wyrobić z wybudowaniem fontanny w Parku Wielkopolskim. Pieniądze zostały przesunięte jednak na przyszły rok, więc jest szansa, że uda się ją wykonać w 2016 roku. Nie zrealizowano też fragmentu chodnika na ulicy Kurhan na Szczęśliwicach. W tej sprawie mieszkańcy złożyli nawet petycję z podpisami ponad 150 mieszkańców, lecz dzielnica i tak nie znalazła na to pieniędzy.
A co wyremontowano, wybudowano czy zmodernizowano? Niestety, nie za wiele. „Inwestycją, którą uznaję za sukces to przebudowa ul. Włodarzewskiej. Sukcesem również jest modernizacja podwórka i placu zabaw przy ul. Racławickiej, modernizacja podwórka przy Dunajeckiej, Białobrzeskiej i Opaczewskiej oraz placu zabaw przy Grójeckiej” – mówi wiceburmistrz Krzysztof Kruk. Większych sukcesów brak, choć urząd zapewnia, że nie ma inwestycji zaniechanych. „W niektórych budowach wieloletnich zrealizowane zostały poszczególne etapy, a w przyszłych latach będzie następowała ciągłość realizacji” – zapewnia Kruk.
Dzielnica ma jeszcze kilka drobnych sukcesów. Udało się oświetlić ulicę Bohaterów Września, zrobić nasadzenia w Parku Wielkopolskim, wybudować chodniki przy przystanku autobusowym Rakowiec oraz wyznaczyć pasy rowerowe na ulicy Korotyńskiego. Wyremontowano i zmodernizowane także wiele obiektów w placówkach edukacyjnych.
Rafał Kubaszewski