mobile

Czy Ratusz (za)dba o Warszawianki?

Od początku pełnienia funkcji Prezydenta miasta, Rafał Trzaskowski przekonywał, że jednym z priorytetów jego kadencji będzie dbanie o prawa kobiet. Od dwóch miesięcy w Ratuszu mamy nowe stanowisko i osobę delegowaną do działań na rzecz mieszkanek Warszawy.

 

Katarzyna Kałaska
TAGI
Czy Ratusz (za)dba o Warszawianki?

Pełnomocniczka ds. kobiet, Katarzyna Wilkołaska – Żuromska, doktorantka w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji UJ, absolwentka prawa na Uniwersytecie w Lublinie, wcześniej pełniąca funkcję asystentki Zastępczyni RPO do spraw Równego Traktowania, rozpoczęła pełnienie swojej nowej funkcji od spotkań z mieszkankami Stolicy.

1 września mogliśmy spotkać się z nią na pl. Bankowym, gdzie opowiadała o projektach działań i odpowiadała na pytania zebranych.

Katarzyna Wilkołaska – Żuromska zadeklarowała zamiar objęcia szczególną atencją kobiety z niepełnosprawnościami, starsze i imigrantki. Na bazie zebranych informacji, powstać ma plan wsparcia dla tych grup. Inne wymienione obszary, to: zatrudnienie, przemoc w rodzinie, sport, czy zdrowie.

Pytana o Radę Kobiet, poinformowała że jest to ciało doradcze, złożone z 14 ekspertek, inicjujących działania, podejmujących stanowiska w różnych obszarach i współtworzących docelowy plan mający wesprzeć Warszawianki.

Pytana o ideę utworzenia stanowiska pełnomocniczki (jedyne takie w kraju), odpowiedziała:

W innych miastach są pełnomocnicy albo pełnomocniczki ds. równego traktowania, więc jest to bardzo nowatorskie podejście Prezydenta (…) i pokazanie, że dla niego istotne są prawa kobiet, że zauważył, że kobiety są bardzo zróżnicowane. To nie jest jednolita grupa, tylko składa się z różnorodnych grup, które mają różne problemy…”

Zapytana o zainteresowanie wokół swoich spotkań, wyraziła rozczarowanie frekwencją. Jako najbardziej aktywne wskazała seniorki, a za najbardziej palący problem - obszar zdrowia.

W obszarze zdrowia, jednym z największych problemów jest kwestia profilaktyki. (…)

Wskaźnik kobiet które [z niej] korzystają w Warszawie, jest bardzo niski. Jeśli chodzi o USG piersi, cytologię, mammografię. W przypadku tych trzech badań, to około 30%” [kobiet, które się badają*]

Jedna z uczestniczek spotkania wskazała na problem dotyczący dostania się na wizytę u ginekologa (wg niej oczekuje się średnio 6 miesięcy), co ma tłumaczyć tak kiepskie wskaźniki. Rzeczniczka przyznała rację i poinformowała o zamiarze stworzenia Certyfikatu Szpitali Przyjaznych Kobietom, aby profilaktyka stała się bardziej dostępna.

Jako kolejne ważne, a problematyczne obszary wymieniła: dostęp do edukacji seksualnej i opiekę okołoporodową. Zadeklarowała zwrócenie szczególnej uwagi na ten ostatni obszar, gdzie standardy są, ale ich znaczenie „zmniejszono do standardów organizacyjnych, a nie medycznych”.

Zapytana o pomysły wsparcia osób dotkniętych „dziką” reprywatyzacją, czy uciążliwymi remontami zagrażającymi zdrowiu lokatorów, poinformowała o braku wiedzy w tym obszarze, ale i chęcią zajęcia się tymi kwestiami. Podobnie w przypadku złego stanu mieszkań socjalnych, zagrzybienia i w efekcie czego, występowania gruźlicy, o czym – jak przyznała - nie wiedziała. Nie odniosła się do nieobecności Prezydenta Trzaskowskiego na debacie organizowanej we wrześniu ub. roku, przez warszawskie lokatorki, WSL i Socjalny Kongres Kobiet, gdzie rozmawiano o palących problemach mniej zamożnych mieszkanek Stolicy.

Kolejne spotkanie z K. Wilkołaską – Żuromską przewidziane jest na 4 września o 17:30 w Domu Kultury Świt na Targówku.

(Stanowisko pełnomocniczki ds. kobiet jest składową projektu „Warszawa dla wszystkich”, w tym „Warszawa dla kobiet”, gdzie dodatkowo powołano także Radę Kobiet)

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda