mobile
REKLAMA

#Czytanie rządzi! – polskie miasta wspierają czytelnictwo

#CzytanieRządzi! Rusza pierwsza w Polsce szeroka kampania samorządowców na rzecz czytelnictwa. Unia Metropolii Polskich, czyli 12 największych polskich miast, w tym Warszawa oraz Fundacja Powszechnego Czytania chcą pokazać, dlaczego czytanie ma moc polepszania świata.

Informacja prasowa
TAGI
#Czytanie rządzi! – polskie miasta wspierają czytelnictwo

#CzytanieRządzi: hasło kampanii to przekonanie, że czytanie jest wysiłkiem, który  pomaga człowiekowi w rozwoju i  wciąga jak sport. Dlatego zbliżające się wakacje to świetny czas na lekturę. Prezydenci dwunastu polskich metropolii występują w roli ambasadorów czytania – zapraszają do półprywatnej rozmowy, dzielą się swoimi upodobaniami literackimi, pokazują, że #CzytanieRządzi!  Wspólne, osobiste zaangażowanie na rzecz upowszechnienia czytania, to wyraz troski o rozwój mieszkańców.

Czytanie nie jest elitarne - wyrównuje szanse dzieci na sukces, niweluje różnice kompetencyjne między ludźmi; nie jest zabawą humanistów czy artystów, jest demokratycznym, bezpłatnie dostępnym i prostym sposobem na zwiększanie potencjału każdego z nas, nie tylko na rynku pracy. Wszyscy mamy bezpłatny dostęp do książek dzięki gęstej sieci bibliotek publicznych – chciałbym, wszystkich (nie tylko) warszawiaków gorąco zachęcić do czytania – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Kampania #CzytanieRządzi to pierwsze w Polsce tak mocne i szerokie zaangażowanie najwyższych władz samorządowych na rzecz upowszechniania czytania.

W świetle wydarzeń ostatnich miesięcy doszliśmy do wniosku, że dziś jak nigdy musimy oprócz koniecznych działań doraźnych wprowadzać mocne długofalowe działania budujące fundamenty społeczeństwa otwartego, demokratycznego i kompetentnego – a badania pokazują, że ludzie czytający tworzą właśnie takie społeczeństwa. Dlatego z tym większym zaangażowaniem jako grono dwunastu prezydentów namawiamy jednym wspólnym głosem do czytania. Nie dla pięknoduchostwa, lecz dla demokracji, nauki i rozwoju społecznego naszych obywateli, miast i kraju. Bo #CzytanieRządzi! – wyjaśnia Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, Prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich.

Wskaźniki czytelnictwa w Polsce są na alarmująco niskim poziomie; czytamy dużo mniej niż nasi sąsiedzi.

W świetle dostępnych badań poszerzenie grona czytających przełoży się na zwiększenie potencjału naszej gospodarki, innowacyjności i siły naszej demokracji. Dlatego powinno być jednym z najważniejszych priorytetów każdej osoby wpływowej – czy to będzie szef firmy dbający o czytelnictwo pracowników i ich rodzin, czy urzędnicy państwowi mający wpływ na różne obszary naszego życia, czy rodzice wychowujący dzieci. Fundacja Powszechnego Czytania od kilku lat działa na rzecz podniesienia tematu wzrostu czytelnictwa do rangi jednego z najważniejszych wyzwań dla współczesnej Polski, dlatego z ogromną radością współtworzymy kampanię #CzytanieRządzi. Mamy nadzieję, że zaangażowanie Prezydentek i Prezydentów będzie potężnym impulsem
do zintensyfikowania działań, zapraszamy do włączenia się w projekt każdą i każdego, komu przyszłość naszych społeczności leży na sercu - puentuje Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, szefowa Wydawnictwa Słowne.

Wspólnoty ludzi czytających tworzą silniejsze gospodarki i społeczeństwa obywatelskie, aktywnie kreują swoją przyszłość. Badania OECD pokazują, że czytanie zwiększa szanse dzieci na sukces szkolny, a co za tym idzie zawodowy. Udowodniono, że czytanie niweluje różnice statusowe, że jeśli dziecko chętnie czyta, to ten fakt będzie miał większy wpływ na jego sukces niż to z jakiego środowiska pochodzi. Udowodniono też, że wspólne czytanie z rodzicem pomaga w rozwoju społeczno-emocjonalnym dzieci, a czytanie literatury pięknej zwiększa naszą empatię. Czytanie jest dziś nazywane najistotniejszym pojedynczym czynnikiem wspierającym zrównoważony rozwój, dlatego #CzytanieRządzi.

Kampanii towarzyszą filmy, w których prezydentki i prezydenci opowiadają o swoich lekturach, ale też odsłaniają prywatne elementy swoich nawyków –dowiemy się kto z nich zagina rogi, kto czyta w wannie, a komu przyjaciele nie zwrócili książek.

Co czyta prezydent Rafał Trzaskowski? Czy woli czytać książki sobie czy innym? Audiobook, czytnik, czy książka tradycyjna, która forma czytania jest mu najbliższa? Jak często kupuje książki? Jakie książki poprawiają mu humor? Jaką książkę chciałby zobaczyć jako serial? Każdy może to sprawdzić. (otwiera się w nowej karcie) 

Fundacja Powszechnego Czytania oraz Unia Metropolii Polskich czyli dwanaście polskich metropolii: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław – wszyscy razem – zapraszają do wielkiej wspólnej pracy na rzecz podniesienia czytelnictwa w Polsce. W miastach dzieje się już wiele, ale działania pro-czytelnicze zostaną wzmocnione i uruchomione zostaną kolejne pomysły.  W zamyśle organizatorów kampania ma być zaczynem do gigantycznego wspólnego długofalowego wysiłku, rozmów, debat i pracy na rzecz poszerzenia grona czytających w Polsce. Zaproszeni są wszyscy: rodzice, dzieci, nauczyciele, bibliotekarze, samorządowcy, instytucje, firmy i organizacje pozarządowe.

Zaczytana Warszawa

Warszawa od wielu lat wspiera inicjatywy związane z czytelnictwem i promujące książki. Doceniamy autorki i autorów wyróżniając prozę, poezję, książki dla dzieci, poświęcone tematyce warszawskiej, reportaże i książki historyczne. Współorganizujemy i dofinansowujemy literackie festiwale, plenery i spotkania autorskie. Bardzo zależy nam też na popularyzacji bibliotek i niezależnych księgarń, czyli miejsc, gdzie warszawianki i warszawiacy chętnie sięgają po literaturę. 

Wydarzenia organizowane i wspierane przez m.st. Warszawę: Nagroda Literacka m.st. Warszawy, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego, akcja „Wiersze w mieście”, międzynarodowy festiwal literacki Big Book Festival, Plener Literacki w Ogrodzie Saskim, Targi Książki, konkurs na „Ulubioną Księgarnię Warszawy”.

Wiosną w Warszawie gościły „Wiersze w mieście” – akcja, która zachęcała do czytania poezji. W przestrzeni miejskiej oraz wirtualnej prezentowana była poezja autorów z 19 krajów(otwiera się w nowej karcie).  W stolicy działa około stu lokalnych księgarń. Miejsca te organizują spotkania autorskie, kiermasze i wystawy, jednak bardzo ucierpiały w wyniku pandemii, dlatego miasto stara się je wspierać. Na przykład przez plebiscyt Ulubiona Księgarnia Warszawy(otwiera się w nowej karcie), który w tym roku odbędzie się po raz trzeci. 

Warto odwiedzić też warszawskie biblioteki publiczne – miejsca najbliższe czytelnikom, bo zlokalizowane w dzielnicach, w których mieszkają. Oprócz wypożyczania książek, audiobooków czy czasopism, można tam także wziąć udział w ciekawych wydarzeniach np. spotkaniach autorskich, warsztatach i pokazach filmów. Informacje na ten temat są zamieszczane na stronie bibliotekiwarszawy.pl(otwiera się w nowej karcie), na stronach bibliotek i na ich profilach w mediach społecznościowych.

Nagrody literackie

W tym roku już po raz 15. zostanie wręczona Nagroda Literacka m.st. Warszawy. Po raz pierwszy uhonorowani zostaną twórcy w nowej kategorii – komiks i powieść graficzna.

W maju rozstrzygnięto konkurs na najlepszy reportaż, a jego autor otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wyróżnienie to zostało przyznane już po raz 13.

Warszawa funduje także Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego, przyznawaną za książki poświęcone najnowszej historii Polski. W ubiegłym roku laureatem został Grzegorz Piątek, nagrodzony za książkę „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”. 

fot.Rafał Motyl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda