Dzielnicowy odnalazł parę nastolatków, która nie wróciła do domu
Gdy do lesznowskiego posterunku zgłosiła się matka 15-latki i poinformowała, że jej córka nie wróciła po nocy spędzonej u koleżanki do domu, dzielnicowy wspólnie z policjantem z ogniwa patrolowo-interwencyjnego natychmiast rozpoczął jej poszukiwania. W swoich ustaleniach dotarł do rodziców 16-latka, którzy również potwierdzili, że syn po nocy spędzonej u kolegi nie wrócił jeszcze do domu. Funkcjonariusze odnaleźli parę nastolatków w jednym z pustostanów. Wśród rzeczy, które należały do nich był alkohol i papierosy. Teraz policjanci o tej interwencji powiadomią sąd rodzinny.
Rano do Posterunku Policji w Lesznie zgłosiła się mieszkanka gminy, która poinformowała dzielnicowego, że jej 15-letnia córka nie wróciła do domu. Noc miała spędzić u swojej koleżanki. Gdy kobieta nie mogła się dodzwonić do córki, udała się do jej koleżanki. Ta jednak zaprzeczyła jakoby 15-latka miała u niej nocować. Dzielnicowy wspólnie z policjantem z ogniwa patrolowo-interwencyjnego natychmiast rozpoczął poszukiwania dziewczyny.
W swoich ustaleniach dotarł do rodziców 16-latka, którzy również potwierdzili, że syn po nocy spędzonej u kolegi nie wrócił jeszcze do domu. Funkcjonariusze odnaleźli parę w jednym z pustostanów. Wśród rzeczy, które należały do nich był alkohol, który wspólnie spożywali zeszłego wieczoru i papierosy należące do 16-latka. Sprawą zajęli się policjanci z zespołu do spraw nieletnich, którzy o tej sytuacji powiadomią sąd rodzinny.
Z policyjnych doświadczeń wynika, że w czasie pandemii są również inne zagrożenia, jakie czyhają na młodych ludzi. W tym czasie policjanci odnotowują także incydenty związane z paleniem papierosów, spożywaniem alkoholu czy zażywaniem narkotyków przez osoby nieletnie.
Ze szczególnym apelem o zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom zwracamy się do rodziców i opiekunów. To właśnie ich zadaniem jest nauczenie dzieci rozpoznawania zagrożeń i ustrzeżenie ich przed niebezpiecznym „eksperymentowaniem” z używkami, a także nauczenie skutecznego odmawiania ich zażycia.
Apelujemy także do sprzedawców sklepowych o ścisłe egzekwowanie od młodych nabywców alkoholu, okazania dokumentu potwierdzającego ukończenie 18 roku życia. Natomiast dorosłych zachęcamy do mówienia zdecydowanego „nie” nastolatkom, proszącym o kupno alkoholu. Pamiętajmy, że sprzedaż lub podawanie alkoholu osobom niepełnoletnim jest przestępstwem zagrożonym grzywną, a także cofnięciem zezwolenia na jego sprzedaż.
podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja/is
Źródło: Komenda Stołeczna Policji