mobile

Dziś Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem. Co mówią statystyki?

Dziś obchodzony jest ogólnopolski dzień walki z bezrobociem. Z jakim poziomem bezrobocia mierzymy się na Mazowszu oraz w samej Warszawie? - W końcu grudnia 2023 r. na jedną ofertę pracy przypadało na Mazowszu średnio 20 osób bezrobotnych, podczas gdy w Warszawie – 6 – podaje Marcin Kałuski z Urzędu Statystycznego w Warszawie

NKK
Dziś Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem. Co mówią statystyki?

Ogólnopolski dzień walki z bezrobociem skłania do tego, aby sprawdzić jak wygląda kwestia bezrobocia w Warszawie i w całym województwie mazowieckim. Z odpowiedziami na pytania w tej kwestii przychodzi m.in. Urząd Statystyczny w Warszawie - W województwie mazowieckim i w Warszawie napływ bezrobotnych w 2023 r. był niższy niż ich odpływ i wyniósł dla województwa 158,2 tys. wobec 164,2 tys., zaś dla stolicy 31,2 tys. wobec 33,1 tys. - podkreśla Marcin Kałuski w US w Warszawie.

Jak wynika z przedstawionych danych stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec ub.r. w woj. mazowieckim wyniosła 4,1 proc., zaś w Warszawie 1,4 proc.

W ubiegłym roku zarówno w stolicy, jak i na Mazowszu przybyło ofert pracy. W woj. mazowieckim był to wzrost o 8,7 proc. w Warszawie o 8,9 proc.

Zdecydowana większość osób bezrobotnych wyrejestrowywała się z uwagi na podjęcie pracy.

Kim jest osoba bezrobotna?

O osobie bezrobotnej mówimy wtedy, gdy jest ona zdolna do pracy, aktywnie poszukuje pracy, jednak nie jest w stanie jej znaleźć.

Sytuacja na rynku pracy?

Warto zwrócić uwagę na ogólną sytuację na rynku pracy. Jak pod koniec lutego podawał Główny Urząd Statystyczny w czwartym kwartale ub.r. liczba osób aktywnych zawodowo w wieku 15 -89 lat wyniosła 17 870 tys. z czego 17 323 tys. stanowiły osoby pracujące.

Wg danych przekazanych przez Urząd Pracy w Warszawie na koniec lutego br. w Warszawie największy wzrost wynagrodzenia odnotowano w transporcie i gospodarce magazynowej oraz przemyśle. Zaś przeciętne wynagrodzenie w stolicy wyniosło 9 422, 99 zł. Na Mazowszu 8 943,42 zł brutto, a w całym kraju 7 768,35 zł brutto.

 

fot.pixbay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda