mobile
REKLAMA

Festiwal Loary zbliża się wielkimi krokami

Za niecałe dwa tygodnie, w dniach 23 – 27 września w Orleanie odbędzie się Festiwal Loary, największy w Europie zlot tradycyjnych łodzi. Przez 5 dni, na nadbrzeżu długości  2 kilometrów pojawi się 200 łodzi, 700 marynarzy, 450 rzemieślników oraz około 100 wystawców. Organizatorzy spodziewają się ponad 600 tysięcy zwiedzających. Polska i rzeka Wisła, w tegorocznej edycji Festiwalu ma szczególne miejsce, gościa honorowego.

Festiwal Loary zbliża się wielkimi krokami

Pierwsze łodzie z Polski wypłynęły już pod koniec kwietnia z Krakowa. Do przepłynięcia mieli 2700 kilometrów. Taka podróż, drogą wodną zajmuje około 4 miesięcy. Z najnowszych informacji wynika, że polskie jednostki obecnie znajdują się 60 kilometrów przed Orleanem. W Warszawie trwają ostatnie przygotowania do udziału w tej imprezie.


- Wchodzimy w finalną fazę przygotowań do Festiwalu Loary w Orleanie we Francji, który startuje już 23 września.  Rzeka Wisła będzie gościem honorowym. Jedziemy więc zaprezentować  naszą rzekę, ale też zaprosić Europę do Polski, na obchody Roku Rzeki Wisły w 2017. Nasze stoisko - wykonane w kształcie Szkuty Czerskiej  w skali 1:1, czyli o długości aż 30 metrów,  jest już praktycznie ukończone. Złożone w modułach, czeka w tartaku na transport. W poniedziałek jedziemy ją rozebrać, żeby przewieźć Tirem do Orleanu i już w piątek rozpoczynamy montaż na brzegu Loary. Teraz zajmujemy się wyposażeniem i scenografią naszego stoiska. W prezentacjach nawodnych weźmie udział 14 polskich łodzi. Cztery z nich właśnie dopłynęły rzekami przez Europę do Briare, więc są już zaledwie 60 km od celu. Inne jednostki nad Loarę pojadą tirami. Już w czwartek wyrusza samolotem  pierwsza ekipa, która zajmie się organizacją naszej prezentacji w Orleanie– powiedział Robert Jankowski, Fundacja Rok rzeki Wisły.


Festiwal Loary to doskonała okazja do zaprezentowania Polski, jej tradycji i historii.


W projekt zaangażowało się kilka województw. I tak – województwo mazowieckie ma w swoim programie prezentację kuchni regionalnej, warsztaty muzyczne, spektakle uliczne i animacje dla dzieci.
Województwa: małopolskie i podkarpackie przedstawią „kuchnię rzek” na którą składa się chleb z grillowanym boczkiem tzw. chleb chrupacki, smalec z grzybami.  Specjałów polskiej kuchni będzie można spróbować  i nauczyć się na warsztatach. Odwiedzający będą mogli zobaczyć krakowski galar – łódź służącą do przewożenia ludzi, zwierząt i towarów. Nie może zabraknąć też prezentacji kopalni soli w Wieliczce, obiektu wpisanego na listę Światowego dziedzictwa UNESCO i hejnału mariackiego.


Przedstawiciele województwa świętokrzyskiego zaprezentują również specjały kuchni regionalnej w ramach Dnia Fasoli Korczyńskiej a także pokażą replikę kuźni wodnej.
Województwo lubelskie będzie nad Loarą prezentować kuchnię regionalną połączoną z degustacją potraw i warsztatami.  Odwiedzający Festiwal będą mogli poczęstować się jabłkami z Lublina.
Województwo kujawsko – pomorskie przygotowało dzień Śledzia i Zupy Rybnej.
To nie wszystkie atrakcje związane z polską obecnością na Loarze. Spółdzielnia Rybacka zaprezentuje polskie rybołówstwo i związane z nim tradycje.


Mówiąc o rzece nie można zapomnieć o rybach, które w niej żyją. Właśnie gatunkom obecnie jak i w przeszłości, zamieszkującym Wisłę będzie poświęcona wystawa. Na pewno też zaciekawi wykład o wkładzie Holendrów w rozwój Wisły.
Wisła w Orleanie to największe wydarzenie promujące Polskę i naszą Królową Rzek we Francji. Ale nie jedyne. W 2011 roku w Orleanie została pokazana replika szkuty, a w 2013 – Bździel, pływający młyn wodny.


Andrzej Sitko
 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda