Film jako klucz do przeszłości – kinematografia pomaga w rekonstrukcji zabytków
Odtworzenie detali architektonicznych zabytkowych kamienic bywa wyzwaniem, szczególnie gdy brakuje archiwalnych zdjęć i dokumentacji. W przypadku budynku przy ul. Małej 10 z pomocą przyszło nieoczekiwane źródło – film fabularny sprzed blisko siedemdziesięciu lat. Miasto zachęca mieszkańców do dzielenia się źródłami, które mogą pomóc w rekonstrukcji.
Kamienica przy ul. Małej 10
Kamienica przy ul. Małej 10 powstała w latach 1889-1891. Nie uległa znacznym zniszczeniom w czasie II wojny światowej, jednak podczas remontu przeprowadzonego w latach 1962-1964 usunięto część detali architektonicznych z elewacji. Obecnie Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Północ przygotowuje się do prac konserwatorskich, których celem jest przywrócenie pierwotnego wyglądu budynku.
Pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków natrafili na film „Cień” z 1956 r. w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, w którym pojawiają się ujęcia ul. Małej 10. Materiał filmowy pozwolił określić pierwotny wygląd elewacji, co umożliwiło jej rekonstrukcję.
Kamienica przy ul. Wileńskiej
W przypadku kamienicy przy ul. Wileńskiej 21 konserwatorzy zabytków starali się odnaleźć nagrania Polskiej Kroniki Filmowej, które mogłyby dokumentować historyczny wygląd dekoracji malarskich na klatce schodowej. Dotychczasowe poszukiwania nie przyniosły rezultatów.
Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków apeluje o pomoc do osób posiadających archiwalne zdjęcia lub inne materiały dokumentujące wygląd budynków.
Źródło: UM Warszawa
Fot.: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków