Grochów: Pożar stacji transformatorowej opanowany w nocy. Ekspert wskazuje możliwe przyczyny
Wczoraj wieczorem na Grochowie doszło do pożaru stacji transformatorowej. Z ogniem walczyło 13 zastępów straży pożarnej. Późno w nocy pożar został ugaszony. Biegły z zakresu pożarnictwa wskazuje kilka powtarzających się przyczyn takich zdarzeń
2 lipca około godz. 21 mieszkańcy Grochowa najpierw usłyszeli huk, później zobaczyli ogień. Płonęła stacja transformatorowa przy ul. Zemienieckiej. Kłęby dymu unosiły się nad Grochowem. Straż pożarna apelowała o nieotwieranie okien. Jeszcze w nocy strażakom udało się opanować ogień.
Dziś w mediach społecznościowych rzecznik prasowy warszawskiej staży pożarnej Karol Kierzkowski opublikował wpis, w którym powołując się na biegłego z zakresu pożarnictwa wskazuje najczęściej powtarzające się przyczyny takich zdarzeń:
Pierwszą grupą są wady konstrukcyjne i projektowe. To np. błędny dobór materiałów, zawilgocona izolacja, a także zwarcia w obwodzie magnetycznym. Choć niewidoczne z zewnątrz, mogą przez lata osłabiać układ, aż w końcu dochodzi do przegrzania lub iskrzenia.
Kolejnym czynnikiem są przeciążenia, przepięcia i wyładowania atmosferyczne. Transformator, który zbyt długo pracuje powyżej swojej mocy znamionowej, przegrzewa się. To może uszkodzić izolację i doprowadzić do zapłonu oleju.
W połączeniu z nieszczelnościami i brakiem konserwacji powstaje realne zagrożenie. Wyciekający olej to łatwopalny materiał. Gdy pojawi się łuk elektryczny o temperaturze kilku tysięcy stopni °C – może dojść do wybuchu i pożaru. Dlatego tak ważna jest odpowiednia konserwacja.















![[ROZWIĄZANIE KONKURSU] Świętuj z nami Światowy Dzień Książki i wygraj książkową niespodziankę](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/a1fbe74e785d649c7951ebdf1f63382a0b2f4bc1.jpeg)
![[KONKURS] Świętuj z nami Światowy Dzień Książki i wygraj książkową niespodziankę](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/23cd0e987135141bbd4fe12fbfa88745421790ac.jpeg)
![[Rozwiązanie konkursu] Wygraj wejściówki na spektakl "Przekręt (nie) doskonały. Kto widział Pannę Flint?" w Scenie Metro](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/30aebe7f831e19f22dd84b53a78c5ae6ca49ccc7.jpeg)
![[Rozwiązanie konkursu] Wygraj dobrą książkę](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/6f50cda6bdd00ea6de42fea32aa434b94a225901.jpeg)















