Hulajnogą pod koła samochodu
Kilka dni temu w Mławie 15-latka zjechała elektryczną hulajnogą z chodnika wprost pod koła nadjeżdżającego auta. Nastolatka trafiła do szpitala. W Warszawie hulajnoga elektryczna to dość popularny środek transportu. Warto przypomnieć sobie, jakie zasady obowiązują, jeżeli chodzi o poruszanie się na niej.
Jak relacjonowała policja, nastolatka bez zatrzymania się zjechała z chodnika bezpośrednio na przejście dla pieszych, prosto pod koła samochodu, który akurat skręcał. 30-letni kierowca opla był trzeźwy. Jak podkreśla policja - Hulajnogą jedź odpowiedzialnie! Hulajnoga elektryczna nie jest zabawką, wszystkich uczestników ruchu drogowego obowiązuje przestrzeganie przepisów oraz zachowanie szczególnej ostrożności. Kupując dziecku hulajnogę elektryczną, zastanówmy się, czy będzie umiało bezpiecznie z niej korzystać i nie narazi się na niebezpieczeństwo – apelują policjanci.
Warto przypomnieć sobie jakie zasady obowiązują osoby poruszające się na hulajnodze elektrycznej.
Zgodnie z przepisami hulajnogą nie można poruszać się więcej niż 20km/h. Ponadto nie można na niej przewozić innych osób i zabronione jest kierowanie w stanie nietrzeźwości. Z hulajnóg elektrycznych nie mogą korzystać dzieci poniżej 10. roku życia. Od tej reguły jest jeden wyjątek. Osoby te mogą poruszać się tym środkiem transportu w terenie oznaczonym jako strefa zamieszkania. Muszą być wtedy jednak pod opieką osoby dorosłej. Zaś osoby powyżej 10. roku życia powinny mieć kartę rowerową bądź prawo jazdy kategorii AM (karta motorowerowa) lub A1, B1, T.
Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów?
Za zbyt szybką jazdę i przewóz innych osób kara grzywny w wysokości 300 zł. Za poruszanie się hulajnogą elektryczną po użyciu alkoholu można zapłacić nawet 2500 złotych.