Hulajnogi – jedź ostrożnie!
Hulajnogi elektryczne już na stałe włączyły się do ruchu drogowego w Warszawie. Miasto startuje z kampanią, której celem jest uświadomienie mieszkańców, aby prawidłowo korzystali z jednośladów, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo i porządek w przestrzeni publicznej.
– Hulajnogi elektryczne zyskują coraz większą popularność wśród warszawianek i warszawiaków. Zwiększa się też dostępność tych urządzeń, a tym samym ich udział w ruchu drogowym. Oczekując na wejście w życie przepisów regulujących ich status, ruszamy z kampanią „Jedź ostrożnie”. Chcemy uświadomić mieszkańców naszego miasta o zagrożeniach, jakie wynikają z brawurowego korzystania z tego nowego, mechanicznego środka transportu. Wspólnie musimy zadbać o porządek w przestrzeni publicznej oraz bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu – pieszych, rowerzystów czy kierowców – mówi Robert Soszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Elektryczne hulajnogi na stałe wpisały się w warszawski krajobraz. Ta nowa forma przemieszczania się w przestrzeni miasta nie pozostaje jednak bez wpływu na codzienne funkcjonowanie mieszkańców. Wciąż obserwujemy przypadki niebezpiecznego zajmowania przestrzeni publicznej i pozostawiania hulajnóg w sposób utrudniający korzystanie z drogi – m.in. na skraju jezdni, ścieżkach rowerowych, miejscach parkingowych, w rejonie przejść dla pieszych czy w poprzek chodnika.
Innym problemem jest beztroski sposób korzystania z tych urządzeń. Znaczna prędkość, jaką mogą osiągnąć hulajnogi, stanowi poważne zagrożenie dla pieszych. Ponadto, użytkownicy stwarzają niebezpieczeństwo dla samych siebie, poruszając się bez kasku czy zabierając ze sobą drugiego pasażera.
Kampania „Jedź ostrożnie”
Mieszkańcy i turyści korzystający z elektrycznych hulajnóg to coraz liczniejsza grupa, a Warszawa chce skutecznie dotrzeć z przekazem do ich jak największej liczby. W związku z tym, działania kampanii „Jedź ostrożnie” będą widoczne zarówno w przestrzeni miasta (wiaty przystankowe, powierzchnie reklamowe w autobusach, tramwajach i metrze, ulotki na hulajnogach), jak i w sieci (miejskie strony internetowe i portale społecznościowe).
Zachęcamy do obejrzenia spotu edukacyjnego, który dostępny jest tutaj.
Trzymaj się podstawowych zasad
Przedstawiamy również katalog kluczowych zasad, których stosowanie pozwoli miłośnikom elektrycznych hulajnóg korzystać z nich w sposób bezpieczny zarówno dla siebie, jaki i innych uczestników ruchu:
- uważaj na pieszych;
- dostosuj prędkość do warunków i trzymaj obie stopy na hulajnodze;
- zostawiaj hulajnogę w miejscu ogólnodostępnym, w którym nie będzie przeszkadzała i stwarzała zagrożenia (nie parkuj na przejściu dla pieszych, ścieżkach rowerowych, trawniku, pod wiatami, na parkingach i terenach zamkniętych);
- nie jedź po spożyciu alkoholu;
- ostrożnie przekraczaj jezdnię również na przejściu dla pieszych.
Dla swojego bezpieczeństwa:
- nie poruszaj się po mokrej nawierzchni;
- korzystaj z hulajnogi pojedynczo;
- zakładaj kask.
Pieszy, rowerzysto, kierowco – zgłoś incydent
Zarząd Dróg Miejskich na bieżąco reaguje na zgłoszenia mieszkańców i usuwa z ulic hulajnogi, które stanowią zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, a w szczególności pieszych.
Przypadki pozostawiania hulajnóg w sposób utrudniający korzystanie z drogi należy zgłaszać bezpośrednio do operatorów hulajnóg lub do Miejskiego Centrum Kontaktu. W zgłoszeniu warto przekazać informację, do jakiego operatora należy jednoślad, co znacznie przyspieszy całą procedurę.
Prawo o ruchu drogowym
Należy podkreślić, że hulajnogi elektryczne, których dużo pojawiło się ostatnio na stołecznych ulicach, nie są własnością m.st. Warszawy. Ich udostępnianie, porządkowanie, serwisowanie i usuwanie jest zadaniem operatorów (firm wypożyczających hulajnogi) i na chwilę obecną nie jest w żaden sposób regulowane przez miasto. Obowiązujące przepisy (Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym) nie określają w żaden sposób statusu hulajnogi elektrycznej.
W tym miesiącu Ministerstwo Infrastruktury opublikowało projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, w której ma być określony status i możliwości poruszania się hulajnogami elektrycznymi po ulicach. Projekt można znaleźć na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Ze względu na duży wpływ elektrycznych hulajnóg na codzienne funkcjonowanie miasta, w oczekiwaniu na wejście w życie przepisów regulujących status tych urządzeń, Warszawa przygotowała kampanię, zwracającą uwagę i przekonywującą mieszkańców do ostrożnej jazdy, uważania na pieszych i pozostawiania urządzeń w bezpiecznych miejscach.
Źródło: UM Wraszawa