Jak budować miasto odporne na zmiany klimatu? Mieszkańcy Grochowa sprawdzą to już w niedzielę
Jak chronić miasto przed skutkami zmian klimatu? W niedzielę, 29 czerwca, mieszkańcy Grochowa spotkają się w kwartale między ulicami Grochowską, Stanisława Augusta, Terespolską i Międzyborską, by wspólnie szukać odpowiedzi. Spacer edukacyjny, gra terenowa, eksperymenty i rozmowy o zielonej infrastrukturze – wszystko w ramach unijnego projektu NEEST, który promuje praktyczne działania na rzecz klimatycznej odporności dzielnic.
Teren między ulicami Grochowską, Stanisława Augusta, Terespolską i Międzyborską zamieni się w niedzielę w przestrzeń eksperymentów, rozmów i aktywności pod hasłem klimatycznej odporności. Od godziny 11:00 do 15:00 mieszkańcy tej części Pragi-Południe będą mogli wziąć udział w wydarzeniu organizowanym w ramach unijnego projektu NEEST – poświęconemu tworzeniu bardziej przyjaznych środowisku miast.
Gra terenowa, eksperymenty i edukacja klimatyczna
Program przewiduje liczne atrakcje dla całych rodzin – od gry terenowej z nagrodami, przez spacer z miernikiem jakości powietrza, po warsztaty i doświadczenia związane z temperaturą, retencją wody oraz zieloną infrastrukturą. Wszystko po to, by pokazać, jak lokalne działania mogą wpływać na poprawę jakości życia i mikroklimat w dzielnicy.
– Chcemy, by mieszkańcy nie tylko usłyszeli o adaptacji do zmian klimatu, ale sami mogli doświadczyć, jak ich codzienne otoczenie wpływa na środowisko – mówią organizatorzy.
Drobne działania, duży efekt
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję stworzyć własną „mapę zmian” – wskazać, co w okolicy można ulepszyć, by poprawić komfort życia i zwiększyć odporność dzielnicy na upały, susze czy intensywne opady. Spotkanie ma charakter otwarty – można dołączyć w dowolnym momencie.
Na wszystkich czeka również wegetariański poczęstunek serwowany na wielorazowej zastawie – zgodnie z ideą, że zrównoważony styl życia zaczyna się od prostych, codziennych wyborów.
NEEST – europejski projekt z udziałem Warszawy
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu NEEST (Neutralne klimatycznie i zrównoważone środowiskowo obszary), finansowanego z programu Horyzont 2020 w ramach inicjatywy NetZeroCities. Celem projektu jest wspieranie miast w dążeniu do neutralności klimatycznej poprzez konkretne, lokalne działania – m.in. rozwój zieleni, zmiany w zagospodarowaniu przestrzeni i edukację mieszkańców.
Warszawa, jako jedno z miast uczestniczących w projekcie, stawia na współpracę z lokalnymi społecznościami. Spotkanie na Grochowie to element testowania rozwiązań, które mają pomóc osiągnąć cele klimatyczne do 2030 roku.
Informacje praktyczne
Miejsce: kwartał między ul. Grochowską, Stanisława Augusta, Terespolską i Międzyborską
Godzina: 11:00–15:00, niedziela 29 czerwca
Wstęp wolny, udział bez rejestracji





















![[Rozwiązanie konkursu] Spektakl „Piotruś Pan” wygraj wejściówki](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/efc19594e211d31d91a8c30352466699c5900dc1.jpeg)
![[KONKURS] Spektakl „Piotruś Pan” wygraj wejściówki](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/4220062c4a3bc4a89accbe6eeeadbeffc25cc607.jpeg)
![[Rozwiązanie konkursu] Wyślij swoje świąteczne życzenia i wygraj publikację w gazecie „Informator Stolicy”](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/8abf53ae5e6bb60e0a46c0cb4da4f5a822bee3aa.png)
![[Rozwiązanie konkursu] "Po słonecznej stronie życia” – wygraj książkę Damiana Abramowicza](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/d0e3e375dcad54d827756f7f588561f4018ff4cc.png)















