mobile
REKLAMA

Jutro zawyją syreny alarmowe

19 kwietnia 1943 r. rozpoczęło się powstanie w getcie warszawskim. Jutro mija 81 lat od tamtych wydarzeń. Tak jak w latach poprzednich i tym razem w samo południe zostaną włączone syreny alarmowe.

IS
Jutro zawyją syreny alarmowe

- Jak co roku, w rocznicę powstania w getcie warszawskim, zostaną uruchomione syreny alarmowe na terenie Warszawy. W ten symboliczny sposób chcemy upamiętnić Bohaterów tamtych wydarzeń. Tego dnia zachęcam wszystkich Państwa, aby przystanąć na chwilę i oddać w ten sposób hołd oraz wziąć od wolontariuszy papierowego żółtego żonkila, który stał się symbolem zbiorowej pamięci o powstańcach getta – podkreśla Wojewoda Mazowiecki, Mariusz Frankowski.

Sygnał zostanie uruchomiony na terenie Warszawy i potrwa 1 minutę i będzie to sygnał ciągły.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do 16 maja. Bezpośrednią przyczyną, wywołanego przez żydowskie podziemne formacje zbrojne na terenie warszawskiego getta, powstania była decyzja Niemców o likwidacji getta warszawskiego w ramach planu zagłady europejskich Żydów. Zryw powstańców getta warszawskiego z 1943 roku był pierwszą akcją zbrojną o tak dużej skali, podjętą przeciwko Niemcom.

 

fot. pixbay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda