mobile
REKLAMA

Już za parę dni rusza Millennium Docs Against Gravity

18. edycja festiwalu filmowego dokumentu rozpoczyna się oficjalnie w piątek. Organizatorzy przedstawili skład Konkursu Polskiego i sylwetki gości zagranicznych, którzy spotkają się na żywo z publicznością.

Informacja prasowa
Już za parę dni rusza Millennium Docs Against Gravity

Wydarzenie potrwa do 12 września w siedmiu miastach (Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy), a następnie przeniesie się do internetu, gdzie będzie kontynuowane od 16 września do 3 października.

Konkurs Polski

Jak co roku podczas Millennium Docs Against Gravity swoje światowe i europejskie premiery będą mieć polskie produkcje. Tym razem o Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Filmu powalczy 14 tytułów.

Niektórzy twórcy zaprezentują je osobiście, a wśród nich m.in: Paweł Łoziński, autor „Filmu balkonowego”. Reżyser z perspektywy własnego balkonu przygląda się przechodniom idącym ulicą Walecznych na warszawskiej Saskiej Kępie. Swój film przedstawią także Kuba Mikurda i Daria Maślona, reżyser i producentka „Ucieczki na srebrny glob”. To historia  powstawania najbardziej ambitnego filmu w historii polskiej kinematografii – eposu science-fiction „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego. 

Rafael Lewandowski zaprezentuje swój najnowszy film „Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie”. Z publicznością spotkają się także autorzy filmów: „Polaków portret własny”, „Bukolika” czy „Ostatnie pokolenie”.

Zagraniczni goście festiwalu

W festiwalu będą brać także udział twórcy i twórczynie z całego świata, często także bohaterzy ich filmów. Część z nich, z powodu panujących obostrzeń, połączy się z widzami za pomocą internetu, jednak wielu pojawi się osobiście.

Do Warszawy przyjedzie m.in. Witalij Manski, reżyser filmu „Gorbaczow. Raj” - jeden z najbardziej uznanych twórców filmu dokumentalnego w Rosji. Jest autorem m.in. filmu „Pod opieką wiecznego słońca”, zwycięzcy 13. edycji  Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, który ukazuje realia życia w Korei Północnej, czy „Świadków Putina”.

W stolicy będzie można także spotkać Jonasa Pohera Rasmussena, reżysera filmu „Przeżyć”, laureata tegorocznego festiwalu w Sundance. Jego porywające, animowane dzieło „Przeżyć” jest relacją czterdziestoletniego Amina, afgańskiego uchodźcy i jego kolegi ze szkolnej ławki, który po 20 latach milczenia ujawnia swoją prawdziwą historię.

Gościem festiwalu będzie też Robert Soko, bohater filmu. „Bałkański groove”.  Autor nazwy i koncepcji projektu BalkanBeats. W wieloletniej karierze DJ-a miesza radosną dzikość bałkańskiego folku z szorstkim szaleństwem berlińskich nocy. Robert Soko zagra także w klubie festiwalowym Kulturalna w sobotę 4 września o godzinie 22.00.

Pełny program filmowy festiwalu oraz bilety dostępne są na stronie festiwalu.

Stolica wspiera filmowy dokument    

Festiwal to wyjątkowy przegląd filmów dokumentalnych z całego świata i stały punkt festiwalowego kalendarza Warszawy. Millennium Docs Against Gravity zawsze przykuwa naszą uwagę, wywołuje gorące dyskusje, rozgrzewa emocje – mówił na konferencji prasowej Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury w Urzędzie m.st. Warszawy.

Ostatnia edycja imprezy odbyła się w formie hybrydowej i zgromadziła łącznie 170 700 widzów. Festiwal otrzymuje wieloletnią dotację ze stołecznych funduszy w ramach konkursów dla organizacji pozarządowych, łącznie 1 350 000 zł brutto w latach 2020-2022. Także wcześniej Warszawa dofinansowywała to wydarzenie.

Fot. mat. pras.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda