mobile
REKLAMA

Kamienica przy Waliców 14 będzie siedzibą instytucji kultury

Zabytkowy wolski budynek, na którego ścianach widać ślady kul z czasów Powstania Warszawskiego, został wpisany do rejestru zabytków. Mowa o kamienicy przy ul. Waliców 14. Co więcej, pojawił się już pomysł na zagospodarowanie obiektu po generalnym remoncie.

Róża Paszkowska
Kamienica przy Waliców 14 będzie siedzibą instytucji kultury

Kamienica przy ul. Waliców 14 to jeden z nielicznych przykładów przedwojennej zabudowy Mirowa. Budynek wzniesiony w XIX wieku, w czasie II wojny światowej znajdował się na terenie getta. Przetrwał nie tylko jego likwidację, ale również Powstanie Warszawskie, którego ślady – dziury po kulach – do dziś możemy zobaczyć na murach budynku.

Fatalny stan techniczny kamienicy spowodował wydanie przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego decyzji o rozbiórce obiektu w sierpniu 2015 roku. W tym samym czasie rozpoczęło się jednak także postępowanie mające na celu objęcie budynku ochroną. Dnia 31 marca 2018 roku wolski „ostaniec” został wpisany do rejestru zabytków przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, o co walczyli warszawscy aktywiści, między innymi działacze stowarzyszenia „Kamień i co?”. Co ciekawe, nazwa organizacji związana jest właśnie z tym zabytkowym budynkiem, a dokładnie muralem „Kamień i co?”, namalowanym na ścianie kamienicy w 2009 roku.

Kolejną dobrą wiadomością, oprócz wpisu do rejestru zabytków, jest plan na wyremontowanie oraz zagospodarowanie kamienicy. Władze dzielnicy planują zamienić obiekt w instytucję kultury, najprawdopodobniej we współpracy z Teatrem Żydowskim. W najbliższym czasie przedwojenną kamienicę czekają zatem poważne prace remontowe, ponieważ jest w stanie poważnej degradacji. Frontowa ściana została zburzona w czasie Powstania Warszawskiego, a ocalałe oficyny nie są zamieszkałe od 10 lat. Najpilniejszą potrzebą jest naprawa dziurawego dachu, w dalszej kolejności sypiących się ścian, brakujących okien, zniszczonych sufitów. Potrzeby są ogromne, ale najważniejsze, że pierwszy krok został już zrobiony i kolejny warszawski obiekt uda się ocalić dla przyszłych pokoleń.

Fot:https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Resztki_kamienicy_na_ul_walic%C3%B3w_14.JPG

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda