mobile

Kluczowe inwestycje 2024 roku w Ursusie

Długo wyczekiwanych inwestycji jest wiele. W każdej dzielnicy mieszkańcy czekają na nowe żłobki, szkoły, tereny zielone czy sportowe. Sprawdzamy, które ważne projekty rozpoczną się lub zakończą w 2024 roku. Na początek – Ursus.

Marcin Kalicki
Kluczowe inwestycje 2024 roku w Ursusie

Dzielnica Ursus dysponuje jednym z największych budżetów inwestycyjnych spośród warszawskich dzielnic na 2024 rok  – ponad  87 mln zł, głównie za sprawą kilku kubaturowych inwestycji, które prowadzimy.  Możemy także pochwalić się realizacją budżetu inwestycyjnego za ubiegły rok na poziomie powyżej 98%. To bardzo solidny wynik – przekonuje Bogdan Olesiński, burmistrz Ursusa.

Jakie inwestycje zostaną zrealizowane przez najbliższe dwanaście miesięcy? – W bieżącym roku dokończymy budowę przedszkola publicznego dla 150 dzieci oraz będziemy kontynuować budowę szkoły podstawowej dla co najmniej 700 uczniów z biblioteką publiczną w skrzydle budynku i przedszkola przy ul. Silnikowej, róg T. Hennela. Obydwie inwestycje są już na zaawansowanym etapie. Przedszkole planujemy oddać do użytku 1 września bieżącego roku, szkołę rok później. Na terenach pofabrycznych, gdzie powstaje nowe osiedle Ursusa rozpoczynamy także budowę żłobka. Finansowanie  inwestycji pozyskaliśmy z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w ramach programu „MALUCH+“. Obecnie trwają pracę projektowe, liczymy na to, że placówka będzie gotowa w 2026 roku. Kolejny, kluczowy dla dzielnicy projekt inwestycyjny to budowa nowego ośrodka kultury przy ul. Gierdziejewskiego. Obecny mieści się w przestarzałym, wynajmowanym budynku, który wybudowano jeszcze za czasów świetności fabryki traktorów w Ursusie. Kończą się prace projektowe, przetarg na wykonawcę inwestycji planujemy ogłosić w marcu tego roku. Liczymy na to, że prace  budowlane tej najbardziej kosztownej w historii dzielnicy inwestycji rozpoczną się jeszcze w tym roku – mówi włodarz dzielnicy.

W Ursusie realizowane będą również inwestycje drogowe zarówno te lokalne, jak i bardzo ważne dla całego miasta i gmin sąsiadujących z dzielnicą. – Z zakresu infrastruktury drogowej najważniejsze zadania do zrealizowania w bieżącym roku to wybudowanie drogi łączącej ul. Tomcia Palucha z ul. Sosnkowskiego oraz wybudowanie dróg dojazdowych do wiaduktu nad torami, który biegnie wzdłuż Południowej Obwodnicy Warszawy. Uruchomienie wiaduktu umożliwi trzeci przejazd z północnej na południową część dzielnicy, którą przecinają tory kolejowe. Znacznie ułatwi też komunikacje wewnątrz dzielnicy, jak również dojazd w kierunku Al. Jerozolimskich. Niestety, przez ostatnie lata realizacja tego zadania była niemożliwa. W zeszłym roku przełamaliśmy impas formalny, co otworzyło nam drogę do złożenia wniosku  o wydanie decyzji w sprawie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Spodziewamy się uzyskanie ze Starostwa Powiatowego Pruszków decyzji ZRID w lutym, wówczas będziemy mogli przygotować postępowanie przetargowe, a następnie wyłonić wykonawcę robót budowlanych i zacząć budowę dróg dojazdowych. Kolejna istotna inwestycja drogowa zaplanowana na ten rok to dokończenie budowy odcinka ul. Hennela,  który stanowi dojazd do budowanych placówek oświatowych – powiedział burmistrz Olesiński.

Fot. Waldemar Sokołowski/UD Ursus

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda