mobile
REKLAMA

Kolejne ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na Mazowszu – działania Wojewody

24 marca 2021 r. odbyło się posiedzenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematem posiedzenia było wykrycie na terenie województwa mazowieckiego kolejnego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

inf. prasowa
Kolejne ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na Mazowszu – działania Wojewody

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu pierwszego ogniska grypy ptaków w 2021 r. na terenie województwa mazowieckiego. 23 marca 2021 r. otrzymano sprawozdania z badań, dotyczące próbek pobranych od kur niosek w gospodarstwie liczącym 420 tys. szt. ptaków (8 kurników), zlokalizowanych w m. Chromakowo (gm. Lutocin, pow. żuromiński). W badanych próbkach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa grypy ptaków (HPAI). W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

W trakcie posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Paweł Jakubczak, Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii zapewnił, że zastosowane zostały procedury związane z zabezpieczeniem gospodarstwa, w którym stwierdzono wystąpienie ogniska grypy ptaków. Procedury te skupiają się na określeniu działań, ograniczających możliwość transmisji wirusa grypy ptaków do innych gospodarstw – m.in. poprzez instalację specjalnych mat dezynfekcyjnych. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował, że na miejscu prowadzone jest dochodzenie epizootyczne.

We wtorek, 23 marca br., w Żurominie odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w trakcie którego omówiono bieżącą sytuację, związaną z wystąpieniem ogniska grypy ptaków na terenie powiatu oraz omówiono schemat współpracy w władzami powiatowymi.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: UD Targówek

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda