mobile
REKLAMA

Kupno mieszkania w Warszawie jako inwestycja na przyszłość

Kupno mieszkania to bardzo dobra okazja inwestycyjna, oczywiście o ile wiesz, co robisz. Kryterium decydującym o opłacalności jest oczywiście sam proces decyzyjny. W jego ramach powinniśmy przeanalizować różne aspekty posługując się analizą kosztów i korzyści. Kapitał ulokowany w odpowiednim mieszkaniu jest powszechnie uważany za jeden z najlepszych rodzajów inwestycji. Gdy weźmiemy pod uwagę cały koszt, okażę się, że zakup mieszkania to prawdziwy kamień milowy w życiu każdego człowieka. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie dotyczące opłacalności tej inwestycji, na przykładzie miasta stołecznego - Warszawy.

Artykuł sponsorowany
Kupno mieszkania w Warszawie jako inwestycja na przyszłość

Specyfika rynku nieruchomości

Ostatnie lata przyniosły dosyć dużą niestabilność na naszym rodzimym rynku. Popyt i podaż znacznie się zmieniały na przestrzeni lat, głównie przez wpływ czynników zewnętrznych, takich jak pandemia czy wojna za naszą wschodnią granicą. Ostatnie miesiące na rynku nieruchomości zdominowały jednak podwyżki stóp procentowych, które oczywiście odbiły się na opłacalności kredytów, za które często mieszkania były finansowane. Rynek mieszkaniowy w stolicy otrzymał także sygnał ostrzegawczy przez znaczne spadki sprzedaży w okresie rok do roku. Rynkowi konsultanci z warszawskiego biura nieruchomości Cosmopolitan, wskazują na prawdopodobieństwo systematycznego zmniejszania się liczby sprzedawanych mieszkań. Na atrakcyjności zyskują mniejsze i tańsze miejscowości, ale to wcale nie oznacza, że zakup mieszkania w Warszawie staję się nieatrakcyjny. Wręcz przeciwnie, bo w takiej sytuacji mówimy o klasycznej inwestycji na przyszłość, a więc oczekujemy zysku w nieco dłuższym terminie. Sytuacja na rynku nieruchomości może więc ulegać zmianie, ale posiadając mieszkanie w stolicy na własność, mamy wszystkie karty w ręce. Wraz ze stopniową rozbudową Warszawy i zwiększaniem się liczby mieszkańców możemy spodziewać się dalszego wzrostu cen za metr kwadratowy.

Kredyt czy gotówka?

Posiadanie długu, który musimy spłacać co miesiąc, z całą pewnością nie należy do przyjemnych sytuacji. Jednakże w obecnych czasach kupno mieszkania w całości za gotówkę, to naprawdę duże obciążenie finansowe i zamrożenie posiadanego kapitału. Niewątpliwymi zaletami jest jednak możliwość otrzymania atrakcyjnej zniżki, a także znaczne skrócenie formalności urzędowych do niezbędnego minimum - wystarczy wizyta u notariusza. Kredyt z kolei nie będzie zbyt dużym ciosem dla naszych oszczędności, chociaż zależy to także od ilości początkowego wkładu własnego. Samo otrzymanie pieniędzy nie jest jednak wcale oczywiste, bo bank musi udzielić zgody na uzyskanie kredytu hipotecznego. Gra jest jednak zdecydowanie warta świeczki, bo eksperci podkreślają, że kupno mieszkania jest stosunkowo pewną inwestycją w przyszłość.

Co wziąć pod uwagę przy planowaniu inwestycji?

Sam zakup mieszkania nie jest wcale gwarancją zysków w przyszłości. Każdą inwestycję, a już w szczególności tak kosztowną, należy wcześniej gruntownie przeanalizować. Na rynku mieszkaniowym w Warszawie, na cenę nieruchomości w największym stopniu wpływa lokalizacja, infrastruktura, metraż i wyposażenie. Tego typu czynniki odgrywają ważną rolę i zazwyczaj potencjalni klienci mają co do nich podobne preferencje. Do planowanych wydatków powinniśmy doliczyć także planowane remonty, a także koszty stałe, na przykład wiążące się z obsługą nieruchomości. Polacy pomimo to decydują się inwestować naprawdę duże sumy w rynek nieruchomości i nie może to nikogo specjalnie dziwić. Kupno mieszkania w Warszawie, jak pokazały ostatnie lata, jest bowiem dobrą inwestycją w przyszłość.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda