mobile
REKLAMA

Lokata dla mieszkańców Warszawy – jak ją wybrać, aby nie żałować?

Lokaty bankowe cieszą się obecnie dość dużą popularnością głównie ze względu na wysokie stopy procentowe. Taka forma oszczędzania połączona z pomnażaniem pieniędzy to dobry sposób na zabezpieczenie swojej przyszłości. 

Artykuł sponsorowany
Lokata dla mieszkańców Warszawy – jak ją wybrać, aby nie żałować?

Trzeba jednak wiedzieć, jak wybrać lokatę oraz na co zwrócić szczególną uwagę, aby nie żałować tej decyzji. Jeśli chcesz zdecydować się na ten produkt bankowy, koniecznie przekonaj się, jak to zrobić w rozsądny sposób.

Czym jest lokata bankowa?

Lokata to terminowy depozyt bankowy. W jego ramach klient powierza instytucji finansowej swoje pieniądze na określony czas. Bank może nimi dysponować, a w zamian za to zobowiązuje się do wypłaty wynagrodzenia w postaci odsetek. Jest to więc produkt bankowy chętnie wybierany przez osoby mające oszczędności, których chwilowo nie potrzebują.

Cechy wyróżniające lokaty bankowe to przede wszystkim:

  • bezpieczeństwo – czuwa nad nim Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który zapewnia zwrot wpłaconego kapitału nawet w przypadku bankructwa instytucji finansowej,
  • określony czas jej trwania – klient, podpisując umowę z bankiem wie, przez jaki czas będzie ona obowiązywała (wyróżnia się lokaty krótko-, średnio- i długoterminowe),
  • oprocentowanie – w zależności od konkretnej oferty może być ono stałe lub zmienne,
  • możliwość zerwania umowy przed terminem – klient ma prawo wycofać wpłacone środki, jednak wiąże się to z utratą wypracowanych odsetek.

Lokaty bankowe są oferowane przez wszystkie duże banki działające na rynku. Przed wyborem konkretnej oferty warto zapoznać się z rankingiem tych produktów finansowych, który znajdziesz pod adresem https://finanse.rankomat.pl/ranking-lokat/.

A może lokata walutowa?

Lokata bankowa nie musi być założona w polskiej walucie. Wiele banków daje swoim klientom możliwość zdeponowania środków np. w euro lub dolarach. Lokaty walutowe nazywane są także dewizowymi. Najczęściej decydują się na nie osoby zarabiające w obcej walucie. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że najczęściej zyski z takiej lokaty są niższe niż w przypadku tych zawieranych w złotówkach. Jeśli chcesz zdecydować się na ten produkt finansowy, dokładnie sprawdź wysokość oprocentowania oraz oblicz, ile możesz zarobić, gdy zdeponujesz określoną kwotę.  

Jak wybrać dobrą lokatę bankową?

Jak już wiesz, to ile zarobisz na lokacie, zależy głównie od oprocentowania depozytu. Najczęściej jest ono zmienne i wpływa na nie wysokość stóp procentowych. Im wyższe oprocentowanie, tym więcej odsetek otrzymasz po zakończeniu okresu trwania lokaty. Jeśli zależy Ci na jak największym zysku, wybierz depozyt długoterminowy. To właśnie te produkty finansowe najczęściej są najlepiej oprocentowane. Im dłuższy okres obowiązywania umowy, tym więcej możesz zarobić.

Oprocentowanie nie jest jednak jedynym parametrem, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru lokaty. Zanim podpiszesz umowę, zweryfikuj także:

  • sposób jej założenia,
  • zasady wcześniejszego zakończenia,
  • częstotliwość kapitalizacji odsetek,
  • okres jej obowiązywania,
  • maksymalną kwotę depozytu,
  • dodatkowe produkty, które musisz wybrać.

Lokatę bankową możesz założyć przede wszystkim podczas wizyty w oddziale banku. Jednak większość instytucji finansowych umożliwia jej uruchomienie także przez Internet. Ten drugi sposób jest zdecydowanie wygodniejszy oraz szybszy. Warto więc sprawdzić, czy bank, którego ofertę wybrałeś, daje taką możliwość.

Jeśli zdecydujesz się na wypłacenie pieniędzy przed zakończeniem umowy, musisz liczyć się z utratą wypracowanych odsetek. Warto jednak rozejrzeć się za lokatą, która daje możliwość wypłaty części wynagrodzenia naliczonego proporcjonalnie do okresu trwania umowy.

Kapitalizacja odsetek może odbywać się kilkukrotnie lub jednorazowo. Im częściej się ona odbywa, tym więcej możesz zarobić. Przeglądając oferty, sprawdź więc, czy któryś z banków umożliwia ich częstsze doliczanie niż konkurencja.

Okres trwania umowy musi być dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli wiesz, że nie będziesz potrzebował swoich oszczędności przez dłuższy czas, to możesz wybrać lokatę długoterminową, która najczęściej pozwala więcej zarobić. Jeśli jednak chcesz sprawdzić, jak działa taki produkt finansowy, wybierz lokatę krótszą, np. 3-miesięczną.

Maksymalna kwota depozytu określa, jaką sumę możesz wpłacić na lokatę. Im jest ona wyższa, tym większy otrzymasz z niej zysk.

Przeglądając propozycje poszczególnych banków, dowiedz się, czy podczas otwierania lokaty nie będziesz musiał wybrać dodatkowego produktu, takiego jak np. karta kredytowa czy rachunek osobisty. Najczęściej wiążą się one z dodatkowymi kosztami, dlatego oceń, czy takie rozwiązanie jest dla Ciebie korzystne.

Najwygodniejszym sposobem na sprawdzenie różnych ofert lokat jest skorzystanie z praktycznej porównywarki, którą znajdziesz na stronie finanse.rankomat.pl. Jest to łatwe w obsłudze narzędzie, za pomocą którego zweryfikujesz atrakcyjność poszczególnych propozycji banków bez wychodzenia z domu. Dzięki porównywarce szybko i komfortowo sprawdzisz, czy konkretna oferta odpowiada w pełni Twoim potrzebom.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda