mobile
REKLAMA

Mają pomysł, jak zwiększyć liczbę psychiatrów dziecięcych

W całym kraju psychiatrów dziecięcych jest niespełna 600. Sytuacja nie poprawia się od wielu lat. Zaś jak pokazują dane przekazane w październiku ub. r. przez Narodowy Fundusz Zdrowia liczba dzieci potrzebujących specjalistycznej pomocy zwiększa się. Stąd pilna potrzeba zastanowienia się nad tym jak rozwiązać kryzys w psychiatrii dziecięcej. W Warszawie właśnie ogłoszono projekt dofinansowania kształcenia lekarzy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

oprac. NKK
Mają pomysł, jak zwiększyć liczbę psychiatrów dziecięcych

- Zwiększa się liczba dzieci i młodzieży objętych pomocą specjalistyczną ze względu na zaburzenia psychiczne. Przyjmuje się, że na całym świecie 1 na 7 (14 proc.) osób w wieku od 10 do 19 lat doświadcza zaburzeń psychicznych – to dane Narodowego Funduszu Zdrowia z października ub.r. Jak duży kryzys dotyka psychiatrię dziecięcą wiedzą rodzicie dzieci i nastolatków, którzy próbują umówić swoje dziecko na wizytę do specjalisty. Niejednokrotnie trzeba czeka dłużej niż pół roku.

Aby zmienić sytuację w tym zakresie jak mówi stare porzekadło wszystkie ręce na pokład.

W Warszawie dziś ogłoszono projekt dofinansowania kształcenia lekarzy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

-– Naszym celem jest podwojenie liczby psychiatrów dziecięcych w miejskich placówkach w ciągu najbliższych 2-3 lat. Lekarze, którzy zdecydują się wziąć udział w tym programie, otrzymają miejskie dofinansowanie w wysokości 4 tys. zł miesięcznie na cały okres kształcenia specjalizacyjnego – przekazał prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Zgodnie z założeniami umowa z medykiem zobowiąże go do podjęcia zatrudnienia w miejskim podmiocie leczniczym, w wymiarze 20 godzin tygodniowo przez okres 3 lat.

-– Ponieważ liczba miejsc do kształcenia lekarzy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży jest w Polsce bardzo ograniczona, chcemy, aby miejskie placówki ubiegały się o specjalne akredytacje. Dzięki temu nasze ośrodki, które już specjalizują się w opiece psychiatrycznej, tj. Szpital Wolski, czy poradnie na Woli, Ochocie i w Wawrze, będą miały możliwość prowadzenia szkoleń specjalizacyjnych w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży oraz prowadzenia staży kierunkowych – podkreśliła dziś wiceprezydent Renata Kaznowska.

Szkolenia specjalizacyjne w trybie pozarezydenckim mogą odbywać się:

- w ciągu 2 lat dla lekarzy posiadających tytuł specjalisty lub specjalizację II stopnia w dziedzinie psychiatrii;

- oraz 3 lat dla lekarzy specjalistów lub posiadających specjalizację II stopnia w dziedzinie pediatrii, neurologii dziecięcej oraz posiadających specjalizację I stopnia w dziedzinie psychiatrii lub psychiatrii dzieci i młodzieży.

 

fot. UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda