mobile
REKLAMA

Mapa akustyczna Warszawy coraz bliżej

Zakończył się przetarg na sporządzenie warszawskiej mapy akustycznej. Wpłynęły 2 oferty. Obecnie trwa ich analiza.

Informacja prasowa
Mapa akustyczna Warszawy coraz bliżej

Mapy akustyczne wykonywane są m.in. w celu zlokalizowania najbardziej narażonych na hałas miejsc, ostrzegania mieszkańców o zagrożeniach związanych z hałasem środowiska, ale również wykorzystywane przy tworzeniu programów ochrony przed hałasem. Zgodnie z wymaganiami dyrektywy Unii Europejskiej oraz ustawy Prawo Ochrony Środowiska, do sporządzania takich dokumentów zobowiązane są miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

Stolica posiada mapę akustyczną z 2017 r. Dokument należy jednak aktualizować co 5 lat, dlatego Miasto przeprowadziło przetarg na wykonanie nowej wersji. W ogłoszonym postępowaniu wpłynęły 2 oferty. Pierwszą z nich złożyło konsorcjum firm: LEMITOR OCHRONA ŚRODOWISKA, Akustix, Jarosław Kowalczyk Ecoplan i Instytut Ochrony Środowiska PIB (3,6 mln zł). Drugą ofertę przedstawiło konsorcjum firm: KFB Acoustics, ACESOFT i SVANTEK (2,3 mln zł). Obecnie trwa analiza obu ofert.

Cele tworzenia map akustycznych

Badania wykazują, że  życie w hałasie wpływa negatywnie na ludzki organizm oraz na środowisko, a walka z nim ma na celu poprawę komfortu życia mieszkańców. Powstawanie map akustycznych jest więc niezbędne dla osób odpowiedzialnych za projektowanie infrastruktury miasta. Są one narzędziem, które pozwala z większą świadomością planować zagospodarowanie przestrzeni miejskiej – umożliwiają zidentyfikowanie najważniejszych źródeł hałasu w sąsiedztwie i zaplanowanie działań ograniczających uciążliwość dla mieszkańców. 

Mapy akustyczne są także przydatne dla mieszkańców. Każdy może sprawdzić, jakie dopuszczalne normy hałasu są w danej okolicy i jak rozkłada się hałas w otoczeniu. To  istotne dla osób poszukujących miejsca do zamieszkania i chcących wybrać lokalizację zapewniającą spokój i komfort.

Co z tego wynika

Strategiczne mapy akustyczne są przekazywane Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska oraz Marszałkowi Województwa Mazowieckiego. Główny Inspektor Ochrony Środowiska, na tej podstawie dokonuje oceny stanu akustycznego środowiska i obserwacji zmian w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Marszałek Województwa opracowuje projekt uchwały w sprawie programu ochrony środowiska przed hałasem, który jest konsultowany z mieszkańcami.

Fot. UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda