mobile

Marszałkowska nie do poznania

Zielona Marszałkowska? Wszystko jest możliwe. Pracownia RS Architekci Krajobrazu, która wcześniej projektowała lub współprojektowała m.in.: stadion Legii Warszawa, Galerię Mokotów, Wola Park czy Ogrody Zamku Królewskiego przedstawiła propozycję wyglądu jednej z najważniejszych arterii miasta stołecznego Warszawy.

Marcin Kalicki
Marszałkowska nie do poznania

– Projektowane zmiany na Marszałkowskiej to efekt projektów składanych przez Stowarzyszenie Warszawa Obywatelska do budżetu partycypacyjnego. Nasz projekt Zielona Świętokrzyska wreszcie został zrealizowany. Udowodniliśmy, że klasyczne urzędnicze 'nie da się' nie musi dotyczyć zieleni przyuliczny nawet w ścisłym centrum miasta tam, gdzie gęsta infrastruktura podziemna była dotychczas wymówką dla niepodejmowania działań w tym zakresie – mówi Grzegorz Walkiewicz, prezes Stowarzyszenia Warszawa Obywatelska. Składaliśmy także projekty dotyczące zazielenienia Marszałkowskiej i Placu Bankowego – dodaje miejski aktywista.

Architekci zapowiadają wprowadzenie na ul. Marszałkowskiej i w jej bliskiej okolicy wielu miejsc zielonych. Największe zmiany czekają mieszkańców stolicy na odcinku pl. Bankowy – pl. Konstytucji. Na tym pierwszym zniknąć ma parking samochodowy znajdujący się w okolicach pomnika Juliusza Słowackiego, a w jego miejsce posadzone zostaną drzewa. Dodatkowo utworzony zostanie jeden wspólny przystanek autobusowy w kierunku centrum miasta zamiast obecnych dwóch.

Dodatkowe nasadzenia i przejście pomiędzy Ogrodem Saskim a Parkiem Mirowskim to kolejne proponowane zmiany. Na odcinku pomiędzy ul. Królewską a pl. Konstytucji zmniejszyć ma się liczba pasów na jezdni w obydwu kierunkach z trzech do dwóch. Dzięki zwężeniu arterii będzie na posadzenie drzew wzdłuż torowiska, a także wzdłuż chodnika. – Zwężenie ulicy pozwoli na zmianę dotychczasowego układu parkowania. To da dużo miejsca dla zieleni, zarówno na skraju chodnika, drogi rowerowej jak również między torowiskiem a jezdnią. Marszałkowska zyska nowe, dużo bardziej przyjazne mieszkańcom oblicze – powiedział Grzegorz Walkiewicz. Zazielenić mają się także rondo Dmowskiego, pl. Zbawiciela oraz pl. Unii Lubelskiej.

Urząd miasta stołecznego Warszawy zapowiada, że na podstawie tej koncepcji powstanie projekt, który będzie stopniowo realizowany. Pierwsze nasadzenia mogą pojawić się już w okresie wakacyjnym.

Marcin Kalicki/Fot. RS Architekci Krajobrazu

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko