Można już odbierać darmowe wejściówki na spektakl „Zmęczeni trzydziestoletni” w Klubie Komediowym
W najbliższą sobotę w warszawskim Klubie Komediowym odbędzie się premiera spektaklu „Zmęczeni trzydziestoletni, czyli bal na Osobnej” w reż. Michała Sufina. Organizatorami wydarzenia są: Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy oraz Klub Komediowy. Spektakl – realizowany jako ostatni element obchodów 70-lecia Studenckiego Teatru Satyryków – opowiada o kondycji i dylematach współczesnego pokolenia trzydziestolatków. Od dziś można odbierać darmowe wejściówki na wydarzenie
Michał Sufin, reżyser spektaklu i współtwórca Klubu Komediowego, tak przybliża tematykę spektaklu:
– Tytułowi zmęczeni trzydziestoletni to pokolenie pod naciskiem. Pod naciskiem rynku, szalejącej cywilizacji szumu informacyjnego, rodziców, kredytów, oczekiwań społecznych, a w końcu – pod naciskiem napięć wewnątrznarodowych i wrzeszczących antagonizmów. I jak wiele zakrzyczanych dzieci swoich czasów, również Milleniak i Milleniakowa gniew swój tłumią, aż do granic apatii i przemęczenia. A że powinni być krwioobiegiem klasy średniej, to ta ich bierność rzutuje na całą, trzęsącą się od tarć i napięć, kamienicę „Na osobnej”.
Jak zaznacza Aleksander Ferens, burmistrz dzielnicy Śródmieście:
– Cieszymy się, że to właśnie premierą spektaklu w Klubie Komediowym możemy zakończyć tegoroczne obchody 70-lecia Studenckiego Teatru Satyryków, który przez lata działał w naszej dzielnicy. Historia STS-u, który zapoczątkował wielki ruch teatru studenckiego zaraz po październikowej odwilży i przetarł szlaki dla innych alternatywnych grup artystycznych, to lekcja inteligenckiego oporu wobec absurdów rzeczywistości, poprawności i naszych wad. Pamięć o kabarecie i jego wielkich twórcach, takich jak chociażby Agnieszka Osiecka, Andrzej Jarecki, Olga Lipińska, Daniel Passent czy Sława Przybylska, inspiruje kolejne pokolenia. Działalność kultowego wśród warszawiaków Klubu Komediowego jest tego najlepszym dowodem. Twórczość STS-u to także dzieło niedawno zmarłego wybitnego satyryka Stanisława Tyma. Zaledwie półtora roku temu w Kinie Atlantic organizowaliśmy pokaz filmu „Miś” oraz spotkanie z panem Stanisławem, które prowadził Michał Sufin, reżyser „Zmęczonych trzydziestoletnich” i współtwórca Klubu. To właśnie wtedy zaczęliśmy rozmowy nad uczczeniem 70-ej rocznicy STS-u w Śródmieściu. Wielka szkoda, że pana Stanisława już nie będzie z nami.
„Zmęczeni trzydziestoletni” to w założeniu komedia poświęcona aktualnym problemom pokolenia millenialsów, które uwikłane w zobowiązania rodzinne i pracownicze, próbuje pogodzić normy społeczne z potrzebą wylogowania się ze wszechogarniającego systemu nagród, kar i pielęgnowania wizerunku. Spektakl nawiązuje do gatunku rewii satyrycznej. Jak podkreśla Michał Sufin:
– Klub Komediowy chciałby wyrastać z tradycji STS-owskiej i pamiętać o tym, że satyra to może nie najdroższe ze zwierciadełek, ale jednak stać je na uczciwą złośliwość. Rewia satyryczna nigdy nie była gatunkiem narzucającym się tłumom. Do rewii trzeba trafić, do kabaretu pofatygować się. A jednak piwniczna duchota i półmrok służy szczerości. Satyra piwniczna mieć się będzie dobrze tak długo, jak długo kilku widzów zejdzie po schodkach, by słuchać zaangażowanych uczuciowo lub publicystycznie numerów. Stąd decyzja, aby rocznicę powstania STS-u świętować w jedyny znany nam sposób – sieknąć sztuczkę w tonie „takim, żeby im się podobało”. Misja samobójcza z dobrych intencji.
Pokazy popremierowe na scenie Klubu Komediowego (ul. Nowowiejska 1): w niedzielę (15 grudnia) o godz. 20.00, a także w poniedziałek i środę (16 i 18 grudnia) o godz. 19.00.
Wstęp na grudniowe pokazy jest bezpłatny. Wejściówki dostępne są od 10 grudnia 2024 roku w punkcie informacyjnym Urzędu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy przy ul. Nowogrodzkiej 43.
Wejściówki online: na stronie internetowej Klubu Komediowego (wystarczy wybrać bezpłatną wejściówkę na dany termin, klikając w przycisk „kup bilet”).