mobile
REKLAMA

Na Mokotowie powstaje międzynarodowe centrum kulturalne

W samym sercu Starego Mokotowa ruszyła budowa ważnego punktu dla miłośników sztuki. Obiekty przy ulicy Madalińskiego zostaną przekształcone w Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr. Końca prac należy wypatrywać już jesienią tego roku.

TAGI Teatr Sztuka
Na Mokotowie powstaje międzynarodowe centrum kulturalne

Inwestycja obejmie teren o powierzchni niecałego hektara. Najważniejszą częścią przedsięwzięcia jest adaptacja dawnej bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Hala warsztatowa zostanie przekształcona tak, by zmieścić w niej salę teatralną, foyer, salę prób, zaplecze artystyczne oraz księgarnię. Zagospodarowana zostanie również przestrzeń okalająca budowlę, gdzie powstanie plac miejski, przeznaczony do rekreacji i relaksu.

Wykonawcą zlecenia jest firma Skanska. Wyzwaniem może się okazać zabytkowy charakter obiektu. Hala MPO liczy 88 lat i w 2008 roku została wpisana do rejestru zabytków. - Aby odtworzyć zabytkowe tynki zewnętrzne, zrekonstruować bramy hali warsztatowej oraz ponownie wykorzystać zabytkową część instalacji elektrycznych, to jest oprawy, rurki, wykorzystamy wieloletnie doświadczenie wyspecjalizowanej w tym zakresie kadry – komentuje kierownik budowy.

Zabytek uzbrojony w technologię

Z uwagi na historyczny rys bazy, forma architektoniczna pozostanie bez zmian. Wykorzystanie pomieszczeń poprzemysłowych i zachowanie ich surowego stylu wpisują się jednak w najnowsze, zachodnie trendy. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia Piotr Fortuna Architekci z Gdyni. Wnętrzem zajęli się scenografka Małgorzata Szcześniak oraz Łukasz Kwietniewski.

W założeniu sala teatralna ma sprostać najwyższym standardom światowym. Za sprawą licznych przyłączy technologicznych, z wyglądu może przypominać wręcz studio filmowe. Przesuwane ściany oraz równie mobilne miejsca dla widzów pozwolą na łatwe dostosowanie układu sali na potrzeby aktualnie wystawianej sztuki. Na widowni zmieści się około 400 osób.

Sztuka otwarta na widza

Ciekawie zapowiada się również projekt terenu otwartego. Plac ma być nie tylko miejscem wystawiania instalacji artystycznych, ale również luźnych spotkań mieszkańców. Warszawiacy będą mogli skorzystać z kawiarni plenerowej oraz wypocząć na ławce przy fontannie.

Oferta centrum to nie tylko spektakle teatralne i wernisaże, ale również warsztaty cykliczne, koncerty, festiwale międzynarodowe, debaty i wykłady. Nowy Teatr po rewitalizacji ma okazję stać się kolejną kulturalną wizytówką stolicy.

Zakończenie prac budowlanych przewidywane jest na sierpień 2015 roku. Następnym i jednocześnie ostatnim krokiem, będzie uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku. Według harmonogramu, nowe centrum kulturalne zostanie otwarte jesienią.

Karolina Marek

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda