Na Ursusie Rondo Wallów
Nadanie nazwy rondu przy ul. ul. Starodęby imienia „Rodziny Wallów” wpisuje się w tradycję nazewnictwa odzwierciedlającego lokalną historię Ursusa. Na ternie dzielnicy istnieją nazwy – Park Hassów, Park Achera, Rondo Tadeusza Kiffera. Nazwa „Rondo Wallów” będzie kontynuacją tego zwyczaju.
Na temat historii rodziny Wallów zorganizowano w 2013 roku wystawę z cyklu „Rody Ursusa”. Dzieje rodziny nierozerwalnie od ponad 150 lat związane są z Ursusem, były odzwierciedleniem jego historii i rozwoju.
Wallowie, niemieccy koloniści, osiedlili się w Ursusie w 1862 roku, kiedy to Krystyna i Michał Wallowie zakupili od Jana Krysta za 8100 rubli w srebrze folwark ze stawem w Skoroszach - położony pomiędzy dzisiejszymi ulicami Rakietników i Tomcia Palucha. Gospodarstwo przez 50 lat było w rękach Wallów. Staw służył początkowo do pojeniu bydła, ale z czasem stał się miejscem rekreacji dla mieszkańców Ursusa . Obecnie znajduje się tu Park Achera.
Michał i Krystyna Wallowie mieli 9 dzieci. Na miejscu starego, zrujnowanego dworu wznieśli nowy budynek, który przetrwał do początków XXI wieku. Po ojcu ziemię przejął Franciszek i uprawiał ją do 1912 roku, kiedy to sprzedał gospodarstwo Franciszkowi Adolfowi Acherowi. W Skoroszach pozostał inny syn Michała –Mateusz. Z kolei jego dwaj synowie Jan i Edmund gospodarzyli w Skoroszach w okresie międzywojennym. Edmund Wall był w latach dwudziestych XX wieku sołtysem wsi Skorosze. Trzeci syn Mateusza - Karol osiadł w Czechowicach, gdzie prowadził duże gospodarstwo. W rodzinnych, gospodarstwach i szklarniach pracę znajdowało wiele osób z terenów dzisiejszego Ursusa.
Wallowie szybko się spolonizowali, członkowie rodzinny stali się polskimi patriotami. Kilku jej przedstawicieli zapisało zaszczytne karty historii, jak np. Teobald s. Teobalda i Marianny Wall urodzony w 1897 r. w Opaczy Kolonia, należącej wówczas do gminy Skorosze. W latach 1918 -1920 walczył u boku marszałka Józefa Piłsudskiego. Za zasługi miał nadane ziemie na Wołyniu, ale pozostał na ojcowiźnie. Z kolei Michał s. Teobalda i Marianny ur. w 1900 r. wraz z żoną pobudował dom w Opaczy Kolonia. Za udział w Bitwie Warszawskiej został odznaczony” Krzyżem za udział w wojnie1918-1921”. Czesław Wall, członek VI Rejonu 'Helenów’ Armii Krajowej, wraz z odziałem brał udział w przygotowaniach do wybuchu Powstania Warszawskiego. Ostatecznie oddział nie zdołał przedostać się do Warszawy, a Czesław na swojej działce ukrył zgromadzoną broń. W 1945 roku został za to aresztowany przez UB i skazany na zsyłkę na Sybir. W Powstaniu zginął w inny członek VI Rejonu ‘Helenów’ AK z rodziny Wall, 17 – letni Stanisław, który został rozstrzelany na Odolanach 3 sierpnia 1944 roku. Natomiast Tadeusz Wall pseudonim „Michał Góra” żołnierz Armii Krajowej - batalionu "Miotła", uczestnik Powstania Warszawskiego, przeszedł szlak bojowy z dzielnicy Wola na Stare Miasto. Ciężko ranny wyleczony został przez znanego lekarza Jerzego Włoczewskiego pseudonim „Mazur”, również mieszkańca Ursusa. Za udział w walkach z hitlerowskim okupantem w latach 1939-1945 został odznaczony Krzyżem Walecznych, a w 1999 r. Burmistrz Gminy Ursus Henryk Linowski złożył na piśmie podziękowania za jego patriotyczną postawę.