mobile
REKLAMA

Na wieczną warte odeszła „Niusia” i „Sosenka”

W ostatnich dniach zmarły dwie uczestniczki Powstania Warszawskiego. W wieku 98 lat odeszła Danuta Krauze, zaś w wieku 100 lat Zofia Czekalska

 

Redakcja
Na wieczną warte odeszła „Niusia” i „Sosenka”

Muzeum Powstania Warszawskiego poinformowało o śmierci dwóch uczestniczek Powstania Warszawskiego.

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że na wieczną wartę odeszła dzisiaj w wieku 100 lat Zofia Czekalska, pseudonim „Sosenka”. Wielka Przyjaciółka Muzeum, która wspierała i była zawsze, niezmiennie dla wszystkich, którzy Jej potrzebowali. Zosieńko Kochana, dziękujemy za wszystko, spoczywaj w pokoju i czuwaj nad Nami!
Cześć Bohaterce!”.

Z ogromnym żalem informujemy, że 10 maja po ciężkiej chorobie w wieku 98 lat zmarła ostatnia żyjąca „dziewczyna z Parasola" - Pani Danuta Krauze ps. Niuśka

Była uczennicą prywatnego gimnazjum żeńskiego im. Walickiej mieszczącego się przy ul. Kruczej w Warszawie, harcerką tamtejszej 1. żeńskiej drużyny harcerskiej. Na początku była w Szarych Szeregach, potem weszła w skład „Parasola”. Uczestniczyła w małym sabotażu. Przydzielono ją także do Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. Przeszła cały szlak bojowy batalionu, od Woli, przez Stare Miasto, Śródmieście po Górny Czerniaków. Po kapitulacji wyszła z Warszawy z ludnością cywilną, a następnie została wywieziona do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121), a następnie do obozów pracy w Stargardzie i Berlinie. Po koniec wojny udało się jej uciec z Berlina do Poznania.”

Znamy szczegóły dotyczące pogrzebu Danuty Krauze. Został zaplanowany na 20 maja 2024 r. o godz. 11.00. Rozpocznie się w Domu Przedpogrzebowym na Powązkach Wojskowych. Po uroczystości religijnej nastąpi odprowadzenie na miejscowy cmentarz do grobu rodzinnego.

 

fot. Muzeum Powstania Warszawskiego

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda